ОНА ЈЕ ЈЕДИНА ЖЕНА НА КОСАЧКОМ ВИМБЛДОНУ ОДРЖАНОМ У СРБИЈИ Гордана узела косу у руке и ЗАМАХУЈЕ мушки; Најважнији је ПРВИ ПОТЕЗ - замах из кука па замах из рамена (ФОТО)
ЉИГ: Завршен је турнир Вимблдон у Енглеској, али јуче је завршен и како га многи називају косачки Вимблдон који се сваке године одржава на планини Рајац код Љига.
Овогодишњим прзнањем, златна коса, окитио се Вук Вучковић из Прељине. Овај младић из села Прељина код Чачка већ дуги низ година наступа на косидбама, не одустаје од традиције и страих српских обичаја, а осим овогодишње окитио се и бројним другим златним медаљама управо на овом косачком Вимблдону.
- Добра квалитетна коса је најбитнија, мора бити добро наоштрена. Први замах је кључан. Десном ногом идете напред, па мало замахујете из кука, мало из рамена. Највише треба да косите овим средишњим делом, а не врхом косе”, открива своју тајну овај млади косач за РИНУ.
Уз оца и стрица косу је први пут у руке узео са непуних седам година и заљубио се у ову стару вештину.
- Знам да моји вршњаци можда имају неке модерније и екцентричније хобије, али за мене је ручно кошење број један. Ту вам раде сви мишићи, боље је од сваке теретане. Кад сам био мали рекли су ми да имам урођен таленат и зато нисам одустао. Отац ми је показао прве потезе, а онда сам искуство стицао кроз вежбање”, каже Вук.
Чувена косидба на Рајцу одржава се сваког јула 55. година уназад и важи за једну од најдуготрајнијих манифетсација. Своје косе укрстили су не само косачи из Србије, већ из читвог региона, а тешког посла без ког се некада ниједно лето није могло замислити прихватила се и једна дама.
- Гледала сам док сам била мала оца како коси, заволела сам те сеоске послове и трудимо се да сачувамо нашу традицију. Одлучила сам да се опробам и на овој манифетсацији. Конкуренција је заиста била јака, све су били мушкарци, али су ме прихватили као раноправног противника. Важно је учествовати, није важно победити, рекла је Гордана Рендулић из Лучана, једина жена косач на овогодишњеој Косидби на Рајцу.
Сем најбољег косца – коме се мери брзина, ширина, квалитет, уједначеност откоса, изабран је и ђидија или козбаша, косац који се најлепше одева, пева, игра, има најлепши стас. Овогодишња приредба почела је обичајем да ђидија косу откује онолико пута колико је до тада манифестација одржано.
- Сви косачи облаче летњу сељачку ношњу, радне широке беле панталоне и до колена дугу белу везену кошуљу, преко које се навлачи обавезан јелек. Косачи се опасују тканим шареним појасем. Панталоне се упасују у тозлуке, а преко њих се обувају везене вунене чарапе и онда долазе опанци са шест реда лакованих каиша. Препознатљив детаљ и украс који краси и од сунца штити косаче на Рајцу је сламени шешир, додају организатори.
Иначе, прво такмичење косача на Рајцу се одржало када и први народни вашар, 1892. године. Како у стара времена, тако и данас, Косидба на Рајцу се увек одржава прве недеље после Петровдана. Косидба није само такмичење косача, већ приказ традиције, почев од окупљања косача, трубача, здравичара, водоноша, одласка на косидбу, косацког ручка на трави.
Рина