Окончан и завршни испит из математике, ђаци оптимисти
Мали матуранти полагали су данас завршни испит из математике, чија су решења објављена на сајту Министарства просвете.
Према речима директора новосадске ОШ „Ђорђе Натошевић” Недељка Ђорђића, оба дана протекла су добро, а супервизори су констатовали да је испит регуларан.
– Од 128 ђака, нико није закаснио нити заборавио документа, а имамо и једну гошћу из Републике Српске која је пожелела да се упише у Гимназију „Јован Јовановић Змај”, па код нас полаже тестове – додао је Ђорђић. – По девет ученика било је смештено у 11 учионица. Сматрајући са родитељима како не треба да умање своје шансе за упис у средњу школу, стандардне тестове, у посебној учионици, радило је и неколико деце с аутизмом, која су похађала прилагођен програм наставе током целе године. Министарство просвете је ипак изашло у сусрет након апела директора актива да се знатно повећа број задатака основног типа, што је добро јер ће помоћи деци да се добро осећају након свега што смо, мимо наше воље, пропустили да радимо с њима. Током целе године имали су онлајн припреме за завршни испит, а у другом полугодишту организована је припремна настава у малим групама.
Новосадске школе увек су биле у врху по резултатима завршног испита у целој Републици, те међу првих педесет места, 20 заузимају управо оне. То је доказ да се добро ради и да постоји сарадња између школа, па не треба много стрепети, истиче директор, напомињући како је најважније што су изашли неокрњеног састава.
- Нисмо имали трагичних исхода због ове болести, како међу просветним радницима, тако и међу децом, а све друго може да се надокнади – закључује. – Желим им да се упишу у жељене школе и наставе да промовишу ОШ „Ђорђе Натошевић”, као и многе генерације раније. Данашња деца су мудрија него што смо ми били. Оријентисана су на школе које им нуде занимања с којима ће најпре доћи до свог динара. Мислим да ће и ове године бити највећа навала на гимназије, али и на Медицинску и Електротехничку школу.
- Ученица Анастазија Микалачки, која себе види у Техничкој школи „Милева Марић Ајнштајн”, на било ком четворогодишњем смеру, прве на листу жеља уписаће профиле архитектонски техничар, пејзажна архитектура и ентеријер.
– Ко је учио, њему није било тешко, а ја сам негде између – примећује она. – Задатке из математике решавала сам логички, на свој начин, па се плашим да ми резултати, иако су тачни, неће бити признати јер је поступак другачији. На тесту из српског нисам урадила ниједан задатак у којем се нешто требало дописати, а за реч излишан мислила сам да значи нестваран. Чини ми се да ће комбиновани бити најлакши, јер ми је тако било и на пробном.
Судећи по жељама Софије Маринчић, ове две вршњакиње биће другарице из клупе и у средњој школи.
– Ја бих хтела на пејзажну архитектуру, јер ми је то бака завршила – додаје Софија. – Врло добар сам ђак, али мислим да ћу имати довољно поена за упис. Учила сам до задњег момента, а родитељи су ми рекли да се не стресирам и да све бриге оставим код куће. Ипак, имала сам трему, али прошла сам боље него што сам очекивала. Највише сам стрепела од задатака из математике у којима је важан посупак. Срећом, било је више оних где је требало заокружити тачан одговор.
Милош Ивановић, који на основу успеха има високих 50 бодова, узда се у добре резултате са протекла два теста.
– Ништа ми није било толико тешко. Из математике су последња два-три задатка била компликованија, у питању су кореновање и геометрија, а најтеже од свега је запамтити формуле. Српски је био врло лак, али нисам погодио име бајке и синтагму. Док мама хоће да идем за финансијског техничара, ја сам мислио да изаберем смер кулинарски техничар. У сваком случају, у плану ми је Економска школа – каже.
На провери знања из српског језика 23. јуна забележен је омањи инцидент, који је у корену осујећен. Реч је о једном изолованом случају међу 1.247 осмолетки – о покушају преписивања у једној учионици, што су дежурни наставници на време приметили. Ученик ће бити санкционисан тиме што му неће бити признат ниједан бод на тесту, речено је у Министарству просвете.
Изгледа да су састављачи тестова испунили обећање да ће бити једноставније него на проби, бар је такав утисак осмака Лазара Јовановића.
– Било ми је супер и задовољан сам како сам урадио. Од предмета су ми најдражи математика, али без разломака, географија, биологија и физика, а уписаћу се највероватније у Јовину гимназију, у спортско или француско-српско одељење. На такмичења из фудбала и гимнастике ишао сам још од петог односно шестог разреда, а фудбал тренутно играм за репрезентацију – појаснио је Лазар свој избор.
С. Милачић