ОКЛОП ТЕЖАК 40 КИЛОГРАМА, БРЗИ КОЊИ, ОШТАР МАЧ Они су прави СРПСКИ витезови (ФОТО)
Храбри борци великог срца, сјајни оклопи и коњи, турнири и двобоји за руку неке средњовековне даме сачувани су у предањима и показују да су српски витезови били једнако блистави као њихове "колеге" по европским земљама, тадашњим великим силама.
Иако је време витезова давно прошло, појединци ипак чувају ту културу од заборава. Међу њима су и чланови Свебор дружине "Свети кнез Лазар" из Краљева. Где год се појаве у својим витешким одорома, са штитовима и мачевима у рукама, расним коњима сјајне длаке.. никог не остављају равнодушним.
- Наш циљ је очување српске традиције и начина борбе, српског витештва. Једног витеза одликују многе особине. Јуначке и моралне. Људи када виде једног витеза, помисле да је само оклоп то што га чини витезом. Али, ту греше јер то је само део ратничке опреме. Човек да би био витез мора да буде такав у свим сегментима живота, од понашања и поштовања своје вере, традиције и својих ближњих и чувања свих тих вредности заправо чине једног мушкарца правим витезом, рекао је за РИНУ Иван Митровић прави спрски витез и старешина Свебор дружине из Краљева.
Љубав према витештву јавила се још од малих ногу, а затим се развијала кроз литературу и обилазак српских светиња. После су се потпуно посветили учењу витешких вештина. Оклоп који носе тежак је око 40 килограма и састоји се из делова. Од шлема, рамена, грудна плоче и штитника за ноге, све је направљено од метала. Такође, сваки део је битан и има своју намену, а испод свега тога облаче извезену такође металну сукњу која их штити од пробода мача, копља или стреле. Међу свим тим храбрим модерним витезовима из Краљева нашла се и једна девојка која као и они вредно вежба како и се показала у најбољем светлу.
- Са коњима увежбавам тачке, тачније симулацију средњевековног лова, као и битки које су вођене. То подразумева пробадање мача кроз мету, као и сеча мете мачем или копљем. Оно што је битно јесте да имате велику љубав према ономе што радите и да немате страх. Иако се бавим овим свега годину дана, поред јаког и свакодневног тренинга доста сам научила. Први пут када сам се попела на коња имала сам страх, који је брзо нестао. Савладала сам да рукујем мачем, копљем и сада учим да рукујем луком и стрелом и то све јахајући коња и циљајући мету из покрета, каже деветнаестогодишиња Емина Бекташевић.
Своје умеће ова необична екипа показала је и током одржавања историјске манифестације Царски и Танаскови дани која се по први пут одржава на устаничком брду Љубић код Чачка. Као и код витезова, циљ овог догађаја јесте да се не забораве велики спрски јунаци попут Танаска Рајића, али и свих оних који су дали живот за своју отаџбину. Припремљен је богат културно-историјски програм, а на Љубићу је за ту немену подигнуто средњивековно село и прирпемљен аутентичан базар. За вечерас је планиран наступ певачице Биље Крстић.
(Рина)