Одаловић: Да отворе архиве, има информацијама о несталима
БЕОГРАД: Председник Комисије Владе Србије за нестала лица Вељко Одаловић, изјавио је да су многе архиве затворене, да у њима вероватно постоји доста информација и да би ситуација по питању потраге за несталим лицима била значајно боља када би све државе и међународне организације отвориле архиве.
Загреб је затворио своје архиве, где су архиве из Приштине, Сарајева, Хага, ОЕБС- а такође...Постоје архиве које нису, или су делимично отворене, а у којима верујем да постоји стаховито много информација, рекао је Одаловић за Тв Пинк.
Говорећи о томе што се Приштина противи преузимању посмртних остатака неких породица и предају породицама у Црној Гори, он је казао да у овом моменту у Приштини постоји унутрашњи хаос и позиционирање за изборе.
Тужилштво које обавља истраге за злочине почињене на КиМ скренуло је пажњу да неке истраге које се воде, а једна од њих је зона Дреница, указују да се могу очекивати прве оптузнице, а ту је био један од најтежих злочина, рекао је Одаловић.
Како је казао, то је била командна зона Рамуша Харадинаја и његове бригаде.
То је нешто што додатно узнемирава ратну колацију, а они који би требало заврше процес, то тренутно не раде, рекао је Одаловић.
Пре неколико месеци идентификована су тела породица Петровић и Шутаковић.
Верујем да ћемо током ове недеље завршити причу, како би породица Шутаковић могла да преузме посмртне остатке, рекао је он.
Како каже, радна група која је у континиитету учествовала у разрешењу судбине преко 3.000 несталих лица са простора КиМ и долазила је у ситуацију да се цео механизам доводи у питању и да Међународна заједница нема снаге да поцес спроведе до краја и да Еулекс није завршио свој део посла.
Радна група је каже Одаловић, дала много захтева на којим локацијама би још требало да се претражује.
Шта ми знамо о несталима у Олуји, кад је српска војска и полиција морала напустити тај простор, шта знамо о Жутој кући што се дешавало под пуним мандатом међународне мисије, и пред њиховим очима, упитао је Одаловић.
Некадашњи шеф Кординационог тела за КиМ Небојша Човић рекао је да међунардона заједница жзели да ову тему "гурне под тепих", заташка проблем и минимизира злочине.
Под њиховим мандатом војним и цивилним догодили су се најтежи злочини на територији КиМ, указао је Човић.