Од карцинома плућа годишње оболи 6.000 пацијената
БЕОГРАД: Светски дан борбе против рака плућа обележава се данас, а Србија заузима неславно друго место у Европи по броју новооболелих од те тешке болести.
Карцином плућа је водећи узрок смртности од карцинома у свету и најчешћа малигна болест код мушкараца, после карцинома простате, саопштило је Респираторно удружење Србије.
Само у периоду од 1999. до 2009. године у Србији је забележен пораст броја оболелих од рака плућа за 27 одсто, а од рака плућа у просеку годишње оболи готово 6.000, а умре 4.600 особа.
Респираторно удружење Србије, као струковно удружење пулмолога, уз подршку и покровитељство Министарства здравља и Министарства омладине и спорта покренуло је велику кампању „Живи живот пуним плућима“, која има за циљ да подигне свест о значају превенције и ране дијагностике најучесталијег рака данашњице у Србији и свету.
Желимо као струка да позовемо и мобилишемо ширу друштвену заједницу, како би сви заједно подигли свест јавности о раку плућа као најчешћем и најсмртоноснијем облик рака у Србији, каже проф. др Драгана Јовановић, а наводи се у саопштењу.
Она каже да се превенцијом и раном дијагностиком може смањити суморна статистику, а пушење је главни ризик за настанак рака плућа и оно је одговорно за појаву болести код приближно 90 одсто мушкараца и 80 одсто жена.
Из тог разлога желимо да укажемо да је карцином плућа једини карцином који можемо превенирати једноставним престанком пушења, нагласила је Јовановић и додала да су шансе за успешно излечење деценијама имали само пацијенти којима се болест открије у раној фази и који су оперисани.
Данас смо сведоци брзог развоја имунолошке терапије различитих малигних болести, која представља праву револуцију у лечењу карцинома, па тако и карцинома плућа. Са имунотерапијом у значајном проценту бележе се одлични резултати, као што су дуготрајна делимична или потпуна повлачења метастатских тумора, нагласила је она.
Појашњава да лекови не делују на тумор, већ директно на имунски систем организма тако што прекидају блокаду имунског одговора коју тумор изазива и појачавају одблокирани имунски одговор организма на тумор којим се убијају туморске ћелије.
Јовановић се нада да ће та група лекова, као и други лекови, ускоро бити доступни преко здравственог осигурања и за пацијенте Србије.