Мехатроничар је професија будућности, обука и у Србији
БЕОГРАД: Млади са завршеном средњом школом, који су прешли 18 година, незапослени или запослени којима је потребно стручно усавршавање за мехатроничара, моћи ће од 24. марта да се обучавају за ту професију у немачкој школи "Klett Дуал" која је данас отворена у Србији.
Мехатроника је спој механике, електронике и информационих технологија, кажу представници те школе и објашњавају да су мехатронски склопови делови који се налазе у уређајима и опреми коју свакодневно користимо, на пример у машини за веш, али и на производним линијама у производњи хране, аутомобила и многим другим.
Потребу за мехатроничарима исказали су привредници у Србији, кажу из "Klett Дуал" школе, а помоћница министра просвете Габријела Грујић наводи да савремени технолошки развој лежи управо у компанијама, те да зато треба ослушкивати потребе привреде.
Према њеним речима, Србија је увођењем дуалног образовања у средњим школама, а кроз преквалификације, обуке и школе попут "Klett Дуал" и за касније узрасте, ставила тачку да Србија производи јефтину радну снагу.
"За нас је дуални модел образовања постао филозофија образовања, а младима у 21. веку мора да постане филозофија живота", подвукла је Грујић.
Каже да се кроз дуално образовање младима пружа шанса да буду креативни, иновативни, да развију пројектно мишљење, и да проблеме решавају у ходу.
Најавила је да ће нови законски оквир о дуалном образовању за високо образовње још боље и прецизније уредити тај систем.
Руководилац Центра за едукацију и дуално образовање и директор Пословне академије ПКС Мирјана Ковачевић каже да ПКС подржава отварање школа које нуде дуално образовање јер сматра да само у реалном окружењу будући кадрови могу стицати примењива знања и развијати вештине потребне привреди.
Други разлог је што се, наводи, сада дуално образовање шири и на високо образовање, које ПКС и Министарство просвете промовишу.
"Трећи разлог јесте да је неопходно да креирамо услове да млади остану у Србији. Немачка је један од најзначајнијих и спољних и економских парнтера Србије и до сада је уложила у развој образовања у нашој земљи више од два милиона евра. Тај податак подстаћиће многе да размишљање да Немачка школује кадрове за рад у Немачкој. Међутим, треба имати у виду да у Србији ради више од 400 немачких комапнија које запошљавају 55.000 људи", указала је Ковачевић.
С обзиром на такве услове, додаје она, треба размишљати у правцу да Немачка жели да у својим компанијама у Србији има квалитетне, стручне и образовне кадрове .
Директор "Klett Дуал" школе у Србији Јелена Јаковљевић каже да ће школа омогућити будућим ученицима на дидактичко мехатронској опреми унапреде своје знање и буду спремни за индустрију 4.0.
"Наша циљна група су млади старији од 18 година, незапослени са завршеном средњом школом или запослени којма је потребно стручно усавршавање. Привреда је показала потребу за мехатроником, то је спој механике, електронике и ИТ", навела је Јаковљевић.
Каже да је то само једна област коју ће понудити ученицима, те да ће наставити да ослушкују потребе привреде и временом уводити и програме за хотелијерство, логистику, транспорт.
Уверена је да је мехатроника посао будућности, а да је дуално образовање будућност приступу послу.
Генерални директор "Klett Дуал" Фердинанд Ајан каже да школа ће школа будућим ученицима понудити знање, праксу повезану са знањем и вештине и алате који ће им помоћи да брзо решавају проблеме на послу.