Оболели од рака теже долазе до лечења због короне
НОВИ САД: Број заражених короном биће премашен бројем онколошких рацијената, који због епидемије имају муке са дијагностиковањем болести и лечењем.
Наша статистика и без овога је црна - у Србији годишње од рака оболи 40.000, а умре готово 30.000 људи. Висока смртност од малигних болести позиционирала је Србију на другом месту у Европи.
Сви знамо да је време у лечењу рака најважнији ресурс и савезник. Годинама понављамо да је “рак излечив уколико се открије на време”. Ипак, време је за онколошке пацијенте у Србији и даље непремостив противник, јер се дешава да проведу више месеци у процесу дијагностике, бројних прегледа, конзилијума, лабораторија, упута, комисија... А када заврше са свим тим процедурама, здравствено стање им је такво да лекари могу само да констатују да је болест узнапредовала. За неке, могућности за лечењем више и не постоје.
Онколошка удружења на челу са Форумом пацијената Србије, покренули су националну кампању “Нема чекања” са циљем да лечење онколошких пацијената буде приоритетно и како би подигли свест пацијената да не занемарују симптоме већ иду код лекара, као и позорност здравствених институција да учине све, како би дијагностика и лечење малигних болести били што ефикаснији. Кампања ће између осталог садржати промо спотове, билборде, организацију великог онколошког форума, едукацију представника удружења пацијената о својим правима, покретање хештега на друштвеним мрежама #nеmacеkanjafps и многе друге активности.
- Цела ситуација са корона вирусом је у великој мери оптеретила наш здравствени систем. То се посебно одразило на онколошке пацијенте. Када су одређене онколошке болести у питању понекад од првог прегледа па до почетка терапије прође више од 200 дана. Из тог разлога, Форум пацијената Србије је покренуо кампању под називом “Нема чекања” која ће бити усмерена ка онколошким пацијентима, људима који су суспектни на канцер, али наравно и ка доносиоцима одлука и докторима, јер када је здравље у питању - сваки минут је важан – рекао је на конференцији за новинаре поводом почетка Националне кампање за онколошке пацијенте председник Форума пацијената Србије Марко Миловановић.
Директорка Института за онкологију и радиологију Србије професорка др Даница Грујичић рекла је на конференцији за новинаре да је због корона вируса око 30 одсто новооткривених пацијената дошло у таквом стању када није било могућности ни за какво лечење, додајући да ће највеће жртве короне, на крају, бити онколошки пацијенти.
- Онда када није било довољно дијагностичких апарата дешавало се да пацијенти, који су најболеснији, највише новца троше на снимања у приватним установама за магнетну резонанцу, скенер или неку другу дијагностичку процедуру. Циљ набавке нових апарата у Институту за онкологију и радиологију Србије је управо у томе да лекари током прегледа, закажу контролу пацијенту онда када је то потребно. Захваљујући набавци две нове магнетне резонанце омогућило се да пацијенти, али и они који су хитни, могу да буду снимљени унутар пар дана у Институту. Ми сада располажемо са три магнетне резонанце, од којих је једна резервисана за планирање терапије, која траје пре подне, а поподне се снимају пацијенти који су хитни. Нова магнетна резонанца од три Тесле почеће да ради пуном паром од 15. децембра и ми се надамо да са неких 50 термина у току једне недеље за магнетну и са 80 термина на скенеру, неће више бити потребно да наши пацијенти лутају чекајући дијагностику. Цела акција да онколошки пацијенти не чекају је одлична ствар, али морам рећи и да је ово Министарство здравља, када је онкологија у питању, показало велико разумевање за те људе – рекла је др Грујичић.
На конференцији је премијерно приказан промо спот “Нема чекања” којим је симболично започета кампања, а у којем учествују онколошки пацијенти.
Подршка Радета Шербеџије
Подршку свим онколошким пацијентима пружио је и наш прослављени глумац Раде Шербеџија. Он се обратио видео позивом и одрецитовао песму Тина Ујевића „Побратимство лица у свемиру“, која говори о томе да је човечанство универзално, да смо сви део исте врсте, да делимо наду, страхове, жеље, амбиције. У исто време поручује да није бит живота чинити заједницу, него бити појединац, свој, који чини заједницу, део свемирског пространства.
Ђурђина Јовановић из Удружења за борбу против рака плућа „Пуним Плућима“, која учествује у споту истиче да је имала срећу, да међу првима крене са савременим начином лечења о трошку здравственог осигурања.
- Рак плућа ми је дијагностикован прошле године баш у време када је РФЗО почео да финансира лечење имунотерапијом. До данас сам примила 26 терапија. За то време, моје здравствено стање се значајно побољшало, тако да сада водим један квалитетан живот. Примајући терапије упознала сам људе који ове терапије преко донација и клиничких студија, примају чак пет година. Та чињеница охрабрује и говори да се са раком плућа може квалитетно живети. И зато у име свих онколошких пацијената молим све здравствене институције, Министарсво здравља, РФЗО, државу, да што већем броју пацијената омогуће савремени начин лечења као што је у земљама окружења и Европе – рекла је ова пацијенткиња.
Љ. Петровић