Новосадски професори бициклом крећу за Печуј, на "зелено путовање"
У Ректорату Универзитета у Новом Саду одржан је пријем за професоре Факултета спорта и физичког васпитања Николу Тодоровића и доц. др Валдемара Штајера, који ће у недељу, 23. априла кренути пут Печуја где ће одржати предавања тамошњим студентима.
Оно што ово путовање чини посебним је да ће професорски тим прећи око 180 километара пута друмашким тркачким бициклом, уз аутомобилску пратњу. Они су одабрани на овогодишњем конкурсу програма за мобилност, који се реализовао путем Еразмус + програма мобилности наставног особља. Споразум за реализацију пројекта потписан је са Факултетом здравствених наука Универзитета у Печују.
Ректор Универзитета у Новом Саду проф. др Дејан Мадић је на пријему истакао чињеницу да, с обзиром на то да се кроз Еразмус програм нуди могућност „зеленог” путовања бициклом, идеја је да наставно особље факултета пружи пример осталим учесницима програма колики је значај физичке активности.
„Други бенефит је очување животне средине уколико изаберемо алтернативни вид превоза„, рекао је Мадић. „Интересује ме свакако како како ће тај изазов проћи, али је поента покренути грађане да изађу мало из аутомобила и тако не загађују природу, те пораде и на сопственом здрављу и култури тела, јер је у здравом телу и здрав дух. Надам се да ће наше колеге из Печуја следити овај пример”.
Асистент на Факултету спорта и физичког васпитања Никола Тодоровић казао је да на првом месту морамо утицати на то да активан транспорт до посла може смањити емисију штетних гасова који се испуштају у атмосферу у саобраћају.
„Са друге стране је вожња бицикла одлична за здравље човека, јер је физичка активност важна за правилан рад организма„, испричао је Тодоровић. „Према Светској здравственој организацији, али и америчком Колеџу за спорт и медицину, препоручује се од 150 до 300 минута физичке активности на недељном нивоу, што значи да ако бициклом имате петнаестак минута до посла, можете да се уклопите у ту препоруку. Као професори желимо да пошаљемо поруку и другим професорима са осталих факултета да као део академске елите генерално утичемо на популацију да пробају и „зеленије” начине превоза, јер бисмо тако смањили гужве у саобраћају, а самим тим и загађење ваздуха”.
По његовим речима, такве иницијативе постоје у свету, па је тако настао „Бициклистички Копенхаген”, који је покренуо радно способно становништво да иде бициклом на посао, те су сада дошли да на 49 одсто популације која то чини. Међутим, и поред тога су самокритични, те су сада ту норму померили да до 2030. године дођу на више од 50 одсто становништва које тако користи двоточкаше.
„За овај подухват није потребна нека специјална физичка спрема, више се ради о доброј вољи„, истакао је наш саговорник, додавши да планирају да крену у јутарњим сатима, како на одредиште не би стигли баш касно увече.
Према његовом очекивању, путовање неће бити превише напорно, јер свако може себи да одреди ритам бициклирања и на основу тога прилагоди оптерећење својим могућностома..
Током боравка у Печују, професорски тим ће држати предавања студентима основних студија поменутог факултета, а предвиђено је и обраћање студентима докторских студија, уз представљање могућности које пружа Еразмус програм размене студената на Факултету спорта и физичког васпитања Универзитета у Новом Саду.
Учесници програма су одабрани на универзитетском конкурсу који конципира и координира Канцеларија за међународну сарадњу Универзитета у Новом Саду. Професори ће бити финансирани из универзитетског Еразмус+ КА131 пројекта мобилности. Еразмус+ зелена путовања подразумевају организацију путовања одрживим превозним средствима са ниским емисијама попут бицикла, аутобуса, воза, или пак дељењем аутомобила са другим стипендистом.
И. Бакмаз