Нови “револуционарни” лек против рака одобрен у Европи
Нова врста “револуционарног” лека против рака којим може да се лечи велики број тумора одобрена је за коришћење у Европи, пише Би-Би-Си.
Нови лек који тестирају британски лекари, ларотрецтиниб, има потенцијал да излечи више пацијената и смањи нуспојаве. Наводно, овај лек може да се користи за све туморе који носе специфичну генетичку абнормалност, а на коју лек циља.
“Добробит за пацијенте – а посебно за децу – да можемо да лечимо много различитих врста рака једним леком потенцијално је велика и помаже им да имају дужи и здравији живот”, рекао је шеф британског здравственог система Симон Стивенс.
Међу првим пацијентима који су испробали нови лек је двогодишња Шарлоте из Белфаста, којој је дијагностикован дечји фибросарком. Тумор ове девојчице изазвала је генетска абнормалност позната као НТРК фузија гена. Један део њене ДНК случајно се спојио с другим и промена у генетском коду њеног тела довела је до раста рака. Али, такве фузије гена појављују се и неким врстама рака мозга, бубрега, штитне жлезде и других облика рака.
“То је заиста узбудљива ствар и делује на широком низу тумора, није ограничена на један”, рекла је за Би-Би-Си др Џулија Кишолм, консултанткиња за дечје туморе у болници Ројл Марсден.
Појава ове нове врсте лека могла би да означи помак с лечења “рака дојке” или “рака дебелог црева” или “рака плућа” према прецизној медицини која искоришћава генетски систем тумора сваког пацијената.