light snow
1°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Нисте платили прекршајну казну, НЕ МОЖЕТЕ ИЗ ЗЕМЉЕ Ево како се провела једна српска породица

17.08.2023. 16:55 17:10
Пише:
Фото: Printscreen /YouTube/Sar3ni

Према новим правилима Комунална милиција, саобраћајна полиција и “Паркинг сервис” не остављају казне за непрописно паркирање на ветробранима аутомобила, због чега многи грађани тек на граници сазнају да имају неплаћени прекршајни налог, односно, неплаћену казну.

Тако се дешавало да гранична полиција “скине” путника с лета због неплаћене казне од 5.000 динара, а дешавало се и да читаве породице у аутомобилима буду враћане са граничних прелаза.

Изменама Одлуке о јавним паркиралиштима које је усвојила у мају 2020. године, Скупштина града  Београда изменила је начин обавештавања власника возила о казни за непрописно паркирање. Од тада комунална милиција, саобраћајна полиција или “Паркинг сервис”, уколико не могу на месту прекршаја да уруче казну прекршиоцу, то чине искључиво слањем прекршајног налога на кућну адресу власника возила.

Та чињеница утицала је на то да многи власници возила и не знају да имају прекршајну казну јер, кад им је поштар долазио на врата, нису били код куће или нису видели обавештење о томе у сандучету.

Да бисте проверили да ли имате неплаћену казну, најпре интернет у претраживачу укуцајте “регистар неплаћених новчаних казни и других новчаних износа”, а када приступите том сајт,у једноставним укуцавањем свог матичног броја добићете информацију да ли можда имате неку неплаћену казну.

Наиме, све неплаћене новчане казне, трошкови поступка и други новчани износи који су изречени правоснажном и извршном одлуком суда или путем коначног и извршног прекршајног налога који нису плаћени у законски остављеном року, уписују се у тај Регистар.

Ако вас због овога зауставе на граници, решење је да у најближој пошти измирите дуговања и с уплатницом, као доказом, наставите путовање.

Како да проверите у којој је фази судски поступак?

Ако желите да проверите у којој је фази судски поступак, ако се неки води против вас, решење је одлазак на портал правосуђа Србије, на сајту Министарства правде у одељку праћење тока предмета основних и виших судова, укуцајте број свог предмета.

На тај начин можете се информисати о томе до које је фазе судски поступак стигао.

Наиме, са границе можете бити враћени у случајевима да вас је суд позвао да се јавите због прекршаја или неплаћања новчане казне, а то нисте учинили. Тада суд расписује потерницу за вама и уместо преласка границе и одласка на летовање можете практично доживети привођење у суд од полиције.

"Платио бих казну у року од осам дана да сам знао за њу"

Горко искуство са неплаћеном казном имао је читалац “Блица” пре пар година. Он је сазнао да је направио прекршај тек кад је у сандучету нашао обавештење Прекршајног суда.

"Отац ми је дао буквално папирић на коме је стајало обавештење да треба да одем у Прекршајни суд јер тамо имам судско писмо. Био сам потпуно затечен јер нисам знао о чему се ради. Одмах сам помислио да имам неку казну, али нисам могао да се сетим ниједног прекршаја", наглашава наш читалац.

Како каже, пре него што је отишао у Прекршајни суд проверио је регистар неплаћених казни.

"На том регистру укуцао сам своје име, презиме и матични број и изашло је да имам казну од 5.000 динара. Али, није писало какав сам прекршај направио тако да и даље нисам знао о чему се ради. Када сам отишао у Прекршајни суд рекли су ми да сам прекршај направио у Устаничкој улици још 15. маја пошто сам се непрописно паркирао и да ми је казну написала комунална милиција", истиче читалац.

Санкцију је морао у целости да плати.

"Није постојала могућност да платим упола казну јер, како су ми рекли, рок од осам дана је одавно истекао и сада је ово извршење прекршајне казне. Да сам знао да сам кажњен сигурно бих платио упола мање у року од осам дана, али нисам добио казну ни на колима ни на кућну адресу. Испада да с времена на време морам да проверавам регистар неплаћених казни како бих знао да ли ме је неко некад казнио или не", закључује наш читалац.

Како да знамо да ли имамо прекршајни налог, једно је од питања са којим се у последње време највише сусреће председница Прекршајног суда Оливера Ристановић. И потврђује да је то један од све чешћих проблема грађана.

Она је препричала случај када је гранична полиција буквално одвела путника са аеродрома у станицу полиције јер је имао неплаћену новчану казну од 5.000 динара, изречену прекршајним налогом, који се од суда извршава.

"Одмах је платио казну, а на основу уплате је повучен налог дат полицији. Рекао је да би платио раније казну да је знао за њу. Чак се и сетио прекршаја који је направио", испричала нам је тада Оливера Ристановић.

Како каже, истог дана је са аеродрома враћен грађанин коме је издата општа наредба за довођење.

"На срећу овог путника, имали смо дежурног судију који га је саслушао и он је након давања исказа могао да напусти земљу", испричала је тада Оливера Ристановић.

Забележени су још драстичнији случајеви.

"Дешавало се да читава породица крене колима на летовање у Грчку и буде заустављена на Прешеву и враћена због неплаћене казне у једном од 44 прекршајних судова у Србији. Та породица је онда морала, прво, да пронађе суд у коме постоји казна, па тек онда да плати казну, како би на основу доказа о плаћању новчане казне наредба била опозвана", подвлачи Оливера Ристановић.

Како истиче, Прекршајни суд не може да дели предмете према висини новчане казне која се извршава.

"Законска решења су једнака без обзира на висину казне, због чега суд не гледа висину казне приликом издавања наредбе полицији, јер онда не би извршио ниједну наплату", наглашава Оливера Ристановић.

РИНА

Пише:
Пошаљите коментар
Саобраћајна полиција у појачаној контроли: РАДАРИ СЕ ПОСТАВЉАЈУ У ЦЕЛОЈ СРБИЈИ, КАЗНЕ СТИЖУ НА КУЋНУ АДРЕСУ

Саобраћајна полиција у појачаној контроли: РАДАРИ СЕ ПОСТАВЉАЈУ У ЦЕЛОЈ СРБИЈИ, КАЗНЕ СТИЖУ НА КУЋНУ АДРЕСУ

07.08.2023. 13:15 13:18