Николић: Оборен рекорд у висини снежног покривача у Београду у априлу
БЕОГРАД: Директор Републичког хидрометереолошког завода (РХМЗ) Југослав Николић изјавио је да је данас оборен рекорд по висини снежног покривача у Београду у априлу.
"Максимум висине снежног покривача био је 2021, када је било 10 центиметара, а данас је превазиђен јер смо у 14 часова имали 17 цм, а у 19 часова 19 цм снега на Врачару, а у вишим деловима града 20-30 цм снега", рекао је Николић за Танјуг.
Додаје да је у току дана највише снега пало у планинским пределима, на Копаонику 50 цм, док је у нижим пределима највише снега пало у централној Србији.
"Ту пре свега мислим на Шумадију, Поморавље, београдске општине и делове западне Србије где је пало од 10 до 30 центиметара снега. Тај снег изазвао је пробијање неких максимума који се односе на висину снежног покривача у априлу", каже директор РХМЗ.
На питање одакле толика количина снега у априлу, Николић објашњава да у атмосфери постоје силе, условљене ротацијом земље и различитим заоравањем полова и екватора, које условљавају тзв. општу циркулацију атмосфере, која условљава долазак ваздушних маса која одређују карактер времена.
Наводи да смо у ситуација која није типична за ово доба године, пошто смо имали смо два истовремена догађаја - прилив веома хладног ваздуха са севера Русије који се преко Карпата преливао на Балкан и кретање циклона из јужне Грчке, чији се центар премештао преко Балкана ка Црном мору.
"Та два догађаја условили су ситуацију коју смо данас имали, а која је више типична за зиму. У склопу циклона највеће су падавине испред топлог фронта и то је условило тако високе вредности висине снежног покривача", рекао је Николић.
Он наглашава да су такви догађаји могући, али да нису толико чести и да не можемо очекивати да ће се поновити следеће године, пошто се, најчешће дешавају једном у 10 година.
Николић опомиње да се време не понаша увек у складу са нашим очекивањима, али да националона служба даноноћно дежура и благовремено уочава и упозорава одређене субјекте када су у питању екстремни метереолошке и хидролошке појаве.
Додаје да се не очекују већи проблеми на рекама и изливања, пошто се у наредних десетак дана не очекује нагло отопљавање, већ ће се снег лагано топити због хладног времена.
Што се тиче прогнозе у наредном периоду, директор РХМЗ каже да ће данашњи и сутрашњи дани бити најхладнији, да ће условити и приземне мразове који ће утицати на биљне културе са температурама од -1 до 3 степена.
"Од четвртка постепени пораст, али у наредних десетак дана испод просека за ово доба године. Тек после тога праве пролећне температуре од 15 до 20 степени", поручио је Николић.