few clouds
11°C
20.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Недостају уџбеници за предшколце и више разреде

05.04.2023. 12:54 12:58
Пише:
Фото: pixabay.com

Како је 1. априла почео упис деце у прве разреде основних школа у Србији, генерација 2023/2024, Министарство просвете подсећа на то да припадници националних мањина у нашој држави имају право да своју децу упишу у разреде у којима се настава изводи на њиховом матерњем језику.

Србија обезбедила образовање на матерњем језику на осам језика националних заједница: албанском, босанском, бугарском, мађарском, русинском, румунском, словачком и хрватском језику. Оно се остварује у местима у којима живи значајан проценат припадника ових заједница. На осам језика националних мањина предаје се у оквиру наставног предмета „Матерњи језик с елементима националне културе“: буњевачки, влашки, македонски, немачки, ромски, словеначки, украјински и чешки језик. Око 60 деце похађа данас наставу на мањинским језицима у Републици Србији на свим нивоима образовања. Ђаци, под одређеним условима, наставу на матерњем језику могу да прате од предшколске установе до универзитетске дипломе.

Треба рећи и то да још увек недостају неки уџбеници на језицима националних мањина. Анамарија Вичек, државна секретарка Министарства просвете, недавно је рекла да су уџбеници на језицима мањина уствари преведени уџбеници писани на српском језику, али да имају око 30 одсто садржаја који се односи на историју, културу и специфичности њихове матичне земље.

Најпотпунија листа нових уџбеника је на мађарском језику, на који су преведени и уџбеници других предмета, као што су Математика, Свет око нас, Дигитални свет, Ликовна култура и Верска настава, али и Географија, Историја, Физика, Хемија, Биологија

Ученицима је на располагању укупно 961 уџбеничка јединица, од којих је 605 објављено по реформисаним програмима наставе и учења. Објављивањем уџбеника који су одобрени по реформисаним програмима наставе и учења, смањује се укупан број уџбеника, јер се из Каталога бришу уџбеници настали пре реформе образовања, а повећава број реформисаних уџбеника.

Шта недостаје по новом програму? Уџбеника за предмет Српски као нематерњи језик има за све разреде основних и средњих школа, и на ћирилици и на латиници, а за неке су понуђена и електронска издања. Ипак, на свим језицима нема уџбеника за предшколску установу. За ову институцију постоје уџбеници албанског језика, као и за све разреде основне и средње школе. За босански језик не постоји уџбеник за четврти разред гимназије, за бугарски нема за предшколску установу, за буњевачки има само од 1. до 6. разреда, за влашки постоји уџбеник само за први разред основне школе, а за македонски за прва три разреда, док на чешком ученици могу свој језик да уче у прва два разреда основне школе. „Реформисаних уџбеника“ нема на украјинском језику.

Најпотпунију листу нових уџбеника имају они на мађарском језику, јер су на овај језик преведени и уџбеници других предмета, као што су Математика, Свет око нас, Дигитални свет, Ликовна култура и Верска настава, али и Географија, Историја, Физика, Хемија, Биологија.

На ромском језику постоје само уџбеници матерњег језика до 6. разреда, а на румунском, словачком и русинском је ситуација слична оној с мађарском националном мањином, с тим што ниједан од ових језика нема нове уџбенике, намењене предшколским установама.

Уџбеници на хрватском језику готово су комплетирани, од предшколских установа до четвртог разреда гимназије, поред Хрватског језика с елементима културе, на овом језику може се учити  Математика, Свет око нас, Природа и друштво, Ликовна и Музичка култура, Информатика, Историја, Географија.

За хрватски, као и за мађарски, нису обезбеђени уџбеници из свих предмета за сваки разред, као и да сви ђаци наставу прате по наставном програму који се прати и у разредима где се настава изводи на српском језику. Како је овај каталог за школску 2023/2024. годину коначан, реформисани уџбеници из других предмета и разреда могу се очекивати тек наредних година.

И. Радоичић

 

Пише:
Пошаљите коментар