НАПРЕДАК ЛАПАРОСКОПСКЕ ХИРУРГИЈЕ Скоро свака операција може да се изведе ОВОМ ИНОВАТИВНОМ МЕТОДОМ, осим код срчаних и респираторних болесника
Лапароскопска хирургија је иновативна метода, минимално инвазивна хирургија, а у Србији је, каже др Драган Радовановић доста напредовала у последњих пет година.
У Српској академији наука и уметности недавно је одржан научни скуп посвећен лапароскопској хирургији. Ова иновативна метода хируршких интервенција доноси многе предности, али поставља и питања о доступности ових процедура свим пацијентима.
- Лапароскопска хирургија је минимално инвазивна хирургија и само име говори да је механичка траума на организам током операције смањена на минимум. Постоје две ране које се праве код операције у трбуху. Прва је улазна рана на предњем трбушном зиду, а друга је рана у унутрашњости трбушне дупље где се изводи део центар и суштина операције. Њом се, у ствари, не прави велика рана, него су то мале улазне ране од 5 до 10 mm кроз које уводимо инструменте, попут камере и разних апарата - рекао је у емисији “Уранак” на телевизији К1 др Драган Радовановић, председник Црвеног крста и хирург.
Лапараскопски може скоро свака операција да се изведе, те се више од 90 одсто операција и операционих захвата из трбушне хирургије, урологије, гинекологије, ендокрине хирургије могу извести лапараскопски.
Међутим, постоје ситуације када је није могуће извести операцију на овај начин.
- Постоје нека ограничења. Велики тумори, чија величина превазилази могућност манипулације током самог оперативног захвата, онда тумори који захватају друге структуре и органе где није могуће лапароскопси приступити, или нека стања где постоји значајна нестабилност срчаног апарата и респираторног система. Тако да код тешких срчаних или респираторних болесника такви захвати нису могући - рекао је Радовановић.
Љ. П.