НАПРАВЉЕНА ЈЕДИНСТВЕНА ИНТЕРАКТИВНА МАПА У СРБИЈИ Помоћ у превенцији малигних обољења ЕВО У КОЈИМ ДЕЛОВИМА ЗЕМЉЕ ЈЕ НАЈВИШЕ ОБОЛЕЛИХ
Делови Војводине, попут западне и северне Бачке, као и северни Банат, окрузи су у којима су забележене највеће стопе оболевања од свих врста карцинома на 100.000 становника у нашој земљи.
Ови статистички подаци, објављени од стране Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“, а Удружење за подршку имплементације научних достигнућа у области биотехнологије, медицине и фармације „ZoryaBio “ их је представило на другачији начин. У питању је јединствена интерактивна мапа у Србији која је доступна свима и у којој је, између осталог, пораст броја оболелих обележен тамнијом нијансом исте или сличне боје.
Примера ради, трећину новооболелих пацијената од рака у Србији чине три врсте канцера - рак дебелог црева, плућа и дојке. Помоћу интерактивне мапе може се увидети да је највећа стопа обољевања на 100.000 становника од рака дебелог црева у севернобачком округу, када су мушкарци у питању. Насупрот томе, највећу стопу обољевања имају жене из севернобанатског, пиротског и сремског округа. Исто тако, на мапи је лако уочљиво, када је рак дојке у питању, да је највећа стопа оболевања забележена у расинском, севернобанатском и севернобачком округу, јер су ови делови обојени тамнијом нијансом. За рак плућа код мушкараца забележене највеће стопе оболевања су у севернобанатском и средњебанатском округу, док је у сремском, средњебанатском, западнобачком, севернобачком округу највећа стопа оболевања када су жене у питању.
Љубиша Вулић из Удружења за подршку имплементације научних достигнућа у области биотехнологије, медицине и фармације „ ZoryaBio“ рекао је да практична употреба оваквих података који су садржани у статистичким извештајима захтева умешност и време, због чега су направили платформу која би могла да се користи да овакве извештаје оживи и да податке у њима покрене. Зато овај пројекат и има назив „Подаци у покрету“. Овај корак може имати пресудан значај када је у питању праћење и деловање против одређених болести, као и за планирање активности усмерених ка раном откривању.
- Поред тога што подаци из овог извештаја представљају увид у врсте малигнитета од којих болују наши суграђани, подаци садржани у овом извештају представљају и снажан алат за планирање превентивних акција и скрининга на одређене врсте малигнитета. Омогућено је да се подаци из великог броја табела учине лако претраживим и доступним, а све у циљу омогућавања корисницима брзе и једноставне претраге између заиста великог броја различитих малигнитета, али и других демографских података који су повезани са конкретним малигнитетом – објаснио је Вулић.
Љ. Петровић