light snow
1°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У ВОЈВОДИНИ ЈЕ ЗАБРИЊАВАЈУЋЕ! А у овим деловима Србије има НАЈВИШЕ ОБОЛЕЛИХ ОД РАКА, а ево која су 3 НАЈЧЕШЋА облика

19.06.2024. 20:18 20:37
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Сваке године у Србији негде око 42.000 људи оболи од малигних болести, а око 20.000 умре.

Делови Војводине, попут западне и северне Бачке, као и северни Банат, окрузи су у којима су забележене највеће стопе оболевања од свих врста карцинома на 100.000 становника у нашој земљи.

Трећину новооболелих пацијената од рака у Србији чине три врсте канцера:

рак дебелог црева

рак плућа

рак дојке

Од рака дебелог црева највише има оболелих мушкараца у севернобачком округу, док жене по овом карциному заузимају неславно место у севернобанатском, пиротском и сремском округу.

Од рака дојке највећа стопа оболевања је у расинском, севернобанатском и севернобачком округу.

Највећу стопу оболевања од рака плућа чине мушкарци у севернобанатском и средњебанатском округу, а жене у сремском, средњебанатском, западнобачком и севернобачком округу.

Од рака грлића материца највећа стопа оболевања је у западнобачком округу, док је у златиборском и колубарском највише оболелих и мушкараца и жена од леукемије.

Ово су, иначе, званични подаци Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", а Удружење за подршку имплементације научних достигнућа у области биотехнологије, медицине и фармације „ZoryaBio“ их је представило кроз интерактивну мапу.

Подаци о раку у покрету

У њој је пораст броја оболелих обележен тамнијом нијансом исте или сличне боје.

- Практична употреба оваквих података који су садржани у статистичким извештајима захтева умешност и време, због чега смо одлучили да направимо платформу која би могла да се користи да овакве извештаје оживи и да податке у њима покрене. Зато овај пројекат и има назив „Подаци у покрету“. Овај корак, иако можда научно и нема велики допринос, може имати пресудан значај када је у питању праћење и деловање против одређених болести, као и за планирање активности усмерених ка раном откривању - рекао је на конференцији за медије Љубиша Вулић, из Удружења "ZoryaBio"

Додао је да је интерактивна мапа са подацима о малигнитетима у Србији је заснована на извештају о малигним туморима за 2021. годину, који је објавио Институт за јавно здравље Србије.

- Поред тога што подаци из овог извештаја представљају увид у врсте малигнитета од којих болују наши суграђани, подаци садржани у овом извештају представљају и снажан алат за планирање превентивних акција и скрининга на одређене врсте малигнитета.

Интерактивна мапа приказује малигне болести по регијама, а према речима Оље Ћоровић, председнице Форума пацијената Србије могу је користити не само здравствене институције, већ и удружења пацијената.

- Конкретно за карцином плућа можемо видети у којим регијама је највећи стопа оболевања, па на тај начин можемо у тим окрузима да појачамо наше активности, организовањем предавања, прегледа или скупова у сарадњи са здравственим властима како би промовисали превентивне мере и помогли да се ситуација поправи – рекла је Ћоровић.

Рано откривање шанса за излечење

Експерткиња за дигитализацију у здравству др Емилија Вуковић, Интегрисани здравствени систем је темељ дигитализације здравства и средство које нам може служити као мост између традиционалних пракси чувања података и иновативних методологија.

- Веома је важно да на путу ка иновацији сваки корак буде прецизно испланиран са фокусом на побољшању квалитета здравља грађана у свим крајевима државе, што се и може остварити уз адекватну децентрализацију – истакла је др Емилија Вуковић, експерткиња за дигитализацију у здравству.

Сваке године у Србији негде око 42.000 људи оболи од малигних болести, а око 20.000 умре. Најчешће се ради о раку плућа, раку дебелог црева, раку дојке, гинеколошким туморима код жена и тако даље.

Конкретно, од карцинома плућа у Србији годишње оболи готово 7.000, а нажалост умре више од 5.000 особа. Један од најважнијих предуслова успешног лечења, је рано откривање рака плућа, што у Србији није случај, јер се код више од 70 одсто пацијената открије у последњем стадијуму, када су шансе за успешно излечење готово исцрпљене.

K1info.rs

Пише:
Пошаљите коментар