Награђена најбоља решења за уређење центра Новог Сада
Новосадска пројектно дизајнерска кућа „Студио Д арт“ понудила је нека занимљива решења у свом предлогу идејног решења уређења површина јавне намене дела градског језгра у Новом Саду, а по урбанистичко-архитектонском конкурсу који је расписан у фебруару.
За своје идеје су награђени другим мстом на овом конкурсу, а у „Студио Д арт“ кажу да није лак задатак партерног уређења око 70 хиљада квадратних метара простора који обухвата Трг Слободе са приступним улицама, као и комплетан простор око Српског народног позоришта.
- Задатак је био да се тај простор уобличи и повеже са оним што је већ урађено у центру, пре свега се то односи на пешачку зону Змај Јовине и Дунавске улице. Сада када прођете тим простором види се да је он прилично разграђен, да су то некохерентни делови, који су третирани на различите начине, ни партерно уређење им није исто као ни урбани мобилијар и требало је дати решење које би на јединствен начин третирало комплетну пешачку зону и заправо дало карактер будућем централном језгру Новог Сада – каже за „Дневник“, архитекта Дубравка Ђукановић, директорица пројектантске куће „Студио Д арт“.
Према њеним речима, архитектонско решење које је понудио „Студио Д арт“ је утемељено на локалним инспирацијама и поштовању историјске матрице овог дела центра Новог Сада и непосредне околине, а у изради је значајно помогло и то што чланови тима дуго живе и раде у Новом Саду, те су решења могли да посматрају и из угла будућих „корисника“ тог простора...
- Наше опредељење су били природни материјали, тако да је гранит, односно гранитне плоче наш први избор. С обзиром да имамо искуства са гранитом, свесни смо и његове цене, али сматрамо да је примена природних материјала у партеру овог простора најпримереније решење. На неким местима попут Позоришног трга и Његошеве улице којима је потребно колоритно освежење, увели би и ломљено ливено стакло, материјал који је наменски развијен за примену у уређењу слободних партерних површина и који је у последње време врло популаран за уређења пешачких зона у свету – каже Дубравка Ђукановић и додаје да је због цене гранитних плоча остављена могућност употребе и других материјала.
Визуелно – естетско обликовање овог простора подразумевало је и дизајн урбаног мобилијара, те су креирана решења за клупе, столице, држаче за бицикле, канте за смеће, чесме, соларне пуњаче, а новина би била и увођење освежавајућих поља магле...
Посебан и врло важан сегмент је осветљење овог простора, где би према предлогу тима „Студио Д арт“ доминирала ЛЕД светла.
-Наравно да је ЛЕД осветљење логичан, савремен избор. За главни трг одабрали смо канделабре који су модерно опремљени, али дизајнирани управо за овакве намене, односно за стара градска језгра и историјске целине. За простор Његошеве улице, Модене и плато испред старог биоскопа предложили смо систем лампи на сајлама на већој висини како би у том делу формирали слободну пешачку зону, а користили смо доста од линијског уградног светла – појашњава Дубравка Ђукановић.
Према плану уређења зелених површина, што је посебан сегмент предложеног решења, простор који је обухваћен конкурсом би требао да има знатно више зеленила него сада, али према речима Дубравке Ђукановић, не може се очекивати шума у самом центру града.
- Зеленило мора бити пажљиво одабрано и формирано у овом простору, али чињеница је да су градски тргови простори који треба да остану слободни јер су између осталог намењени окупљању већег броја људи и одржавању манифестација. Додатно зеленило је планирано за простор око позоришта, док смо иза њега испланирали једну мало већу зелену површину. Поред зеленила, посебну пажњу смо посветили увођењу водених површина у простор центра, где смо на више локација испланирали водена огледала и два „поља магле“ на напрометнијим пешачким деоницама – наводи саговорница „Дневника“.
Нови изглед центра за 640 милиона
Уз архитектонско урбанистичко решење достављена је и детаљна процена вредности таквог пројекта.
- Према нашем прорачуну, укупна вредност реализације партерног уређења који је дефинисан Конкурсом износи 532,6 милиона динара, а када се додају средства потребна за уређење зелених површина као и за партерно уређење неких површина које нису обухваћене конкурсом, али јесу нашим решењем, укупан износ је око 640 милиона динара. Наравно, у нашем предлогу је и обрачун евентуалне рационализације вредности у случају замене гранитних плоча алтернативним решењем (ливеним бетонским плочама као у Змај Јовиној и Дунавској) где би се укупна вредност спустила за скоро 100 милиона динара, а додатне уштеде су могуће и на одабиру осветљења – појашњава Ђукановић и додаје да је управо због велике вредности, понуђена и фазна реализација као што је случај и у Темерину где почиње реализација дела прве фазе уређења центра према пројектно-техничкој документацији тима „Студио Д арт“, као и у Сремским Карловцима, где је ова фирма израдила решење
Један од услова да се овакав план уређења ужег центра Новог Сада спроведе и одржи, јесте и другачије регулисање саобраћаја у овом делу града те су у „Студио Д арт“ својим архитектонско-дизајнерским решењима придодали и озбиљну саобраћајну студију којом се предлаже потпуно затварање саобраћаја у простору који је обухваћен конкурсом, при чему би кретање било омогућено једино доставним, комуналним и интервентним возилима...
Осим фирме „Студио Д арт“ из Новог Сада, на конкурсу је награђен тим из Новог Београда (прво место), Београда (треће место) и Панчева (откуп), а више о њиховим предлозима као и плановима Градске управе о кретању у реализацију пројекта уређења центра, знаће се након званичне презентације која ће се ускоро одржати.
Нико Перковић