Модернизована ракетна артиљерија
БЕОГРАД: У Центру за испитивање наоружања и војне опреме "Никинци" код Београда данас је приказано завршно подешавање нулте серије модернизованог ракетног лансера „огањ" са контролним гађањем чији је развој завршен прошле године.
Овај модел, осим што има нови ИНС (инерциони навигациони систем) и што је добио бројне дигитализације и усавршавање система веза, има и далеко већу брзину употребе.
Од доласка на ватрени положај до испаљивања борбеног комплета, дигитализованом "огњу" је потребно три минута, наводи се у саопштењу Министарства одбране.
Министар одбране Александар Вулин рекао је том приликом да су ракетна артиљерија и јединице ракетне артиљерије један од најважнијих делова Копнене војске.
"Недигитализовани ''оган'', који смо до сада имали, за то је морао да потроши 26 минута", рекао је Вулин и додао да је реч о великој промени у модерном ратовању где се све рачуна у минутима и секундама.
Министар одбране поручио је да ће Војска Србије за неколико дана добити једну и по батерију у свом саставу, да ће се наставити с модернизацијом свих средстава огањ" које Војска Србије има у значајном броју и да ће се тиме наша ракетна артиљерија значајно унапредити.
На том пројекту учествује неколико предузећа Одбрамбене индустрије Србије, а носилац је „Прва петолетка" из Трстеника која набавља главне подсистеме.
Реч је о високо аутоматизованом оруђу које ће значајно да унапреди способности наше артиљерије, пре свега драматичним скраћивањем припреме за отварање ватре, рекао је помоћник министра за материјалне ресурсе Ненад Милорадовић,
Уграђена је потпуно нова електроника и инерциони навигациони систем и други подсистеми који убрзавају рад артиљерије, односно батерије на ватреном положају, објаснио је.
Пошто су успешно изведена сва завршна подешавања, пре свега инерционо навигационог система, очекује се предаја нулте серије, односно једне и по батерије за две недеље и очекује се и иницијално опремање овим артиљеријским системом.
До краја године планирано је да се најмање још једна батерија модернизује на исти начин, поручио је др Милорадовић.
Према његовим речима, за ово оруђе се управо завршава развој нове генерације муниције, а један тип ракете с одговарајућим упаљачима је већ уведен у наоружање - ракета М-18 и уговорена је производња с „Крушиком" значајних количина те ракете.
Помоћник министра за материјалне ресурсе нагласио је да је прва фаза модернизације наше ракетне артиљерије и развоја одговарајућих система завршена.
Следећа фаза је такозвани модуларни „огањ", оруђе са сасвим новим могућностима какве до сада наша ракетна артиљерија није имала.
У оквиру рада на оруђу интегрисани су и сви подсистеми за припрему, извршење и вођење ракете, као што је ракета „АЛАС".
Указујући на значај данашњих испитивања, потпуковник Предраг Пухача из Управе за развој и опремање Генералштаба, истакао је да је реч о гађању из артиљеријског оруђа ЛРСВМ М18 - лансера ракета чији је развој почео у Војнотехничком институту пре две године, а сада је при крају завршетак припрема за завршно испитивање.
Оруђе је намењено за гађање циљева на великим даљинама.
Има лако оклопљену кабину која штити посаду од гелера и пушчане муниције.
"Ракета ради по принципу вођења оптичким каблом где не постоји могућност ометања ракете у току лета и оператор који лансира ракету у рејону циљева бира циљ који ће да гађа", нагласио је потпуковник Пухача.
Како је истакао, очекује се да у наше наоружање буде уведена наредне године.
Испитивању и гађањима присуствовали су и начелник Управе за одбрамбене технологије генерал-мајор Младен Вуруна, начелник Управе за развој и опремање бригадни генерал Милан Поповић и директор Војнотехничког института пуковник др Бојан Павковић, наводи се у саопштењу.