МИСТЕРИЈА МАТЕМАТИЧКОГ МОСТА: Легенда каже да је саграђен без ексера и шрафова
Иако су се историчали сагласили да овај мост није направио Исак Њутн, многи одбијају то да прихвате. "Дрвени мост", који је познатји по називу “Математички“, изазива дивљење због начина на који је изграђен. Иако има облик лука, изграђен је од равних греда.
Да би се у то уверили, посетиоци Кембриџа иду да плове реком Кем како би разгледали и загледали мост са свих страна. Управо због специфичног и “паметног“ начина градње, који је очуван и након рестаурација, мост има надимак “Математички“.
Легенде које се вежу за мост једнако су интригантне као и његов облик. Према неким теоријама, које се неретко наводе и у туристичким водичима, мост је изградио Исак Њутн. И то без ексера и шрафова, а све да би успео да докаже законе физике.
Након завршене средње школе Њутн је похађао студије у Кембриџу, а након завршетка примљен је као професор математике и оптике.
Ипак, историчари и физичари кажу да прича “не држи воду“, те да су туристи који верују у то да је мост градио Њутн веома лаковерни.
Годинама након физичарове смрти 1727. године, мост је саградио Џејмс Есек према нацрту Вилијама Етериџа 1749. године. Након тога обновљен је према истом дизајну 1866. и 1905. године.
За изградњу су се користили и ексери и шрафови, али се због металних делова који су држали првобитну контсрукцију чинило да их нема.
Б92