Министарство:Приближно 60.000 ђака похађа наставу на мањинским језицима
БЕОГРАД: Приближно 60.000 ђака похађа наставу на мањинским језицима у Републици Србији на свим нивоима образовања, саопштило је данас Министарство за људска и мањинска права и друствени дијалог.
Поводом почетка нове школске године, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог подсетио је да припадници националних мањина у Србији имају право да похађају наставу која се изводи на њиховом матерњем језику.
Право на образовање на властитом језику, у Србији је гарантовано Уставом (члан 79), потврђено у Законом о заштити права и слобода националних мањина (чланови 13, 14 и 15), а детаљније разрађено читавим сетом образовних закона, наведено је у саопштењу.
Оно је засновано, како је истакнуто, на уверењу да је образовање на матерњем језику важан ресурс за очување и развој националног идентитета припадника сваке заједнице, за развој самопоштовања и позитивног самовредновања, вредностима чијим је доследним применама посвећена Србија.
Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов истакао је да је свестан тих полазишта и честитао је почетак школске године.
Жигманов је пожелео много успеха и ученицима који похађају наставу на матерњем језику.
Ради остваривања овог права, Република Србија је у свом васпитно-образовном систему обезбедила, осим на српском језику, и целокупно образовање на матерњем језику - од вртића до завршно са средњом школом - на осам језика националних заједница: албанском, босанском, бугарском, мађарском, русинском, румунском, словачком и хрватском језику.
Оно се остварује у местима у којима живи значајан проценат припадника ових заједница на територију Војводине, Санџака, као и југа Србије, каже се у саопштењу.
Осим тога, на осам језика националних мањина предаје се у оквиру наставног предмета "Матерњи језик са елементима националне културе": буњевачки, влашки, македонски, немачки, ромски, словеначки, украјински и чешки језик, навело је Министарство.