Министарство одбране: Успешан развој система АЛАС
БЕОГРАД: Тренутно се за потребе опремања Војске Србије раде интерна испитивања система АЛАС (Адванцед Light Attack Missile System), савременог лаког ракетног система тактичког нивоа, у оквиру којих је изведено више опита са успешним лансирањем ракете.
Како је саопштило Министарство одбране, систем АЛАС је намењен првенствено за борбу против тенкова и других оклопних возила, као и неутралисање командних места, комуникационих центара, бункера, армираних објеката и лаких борбених пловила.
Максимални домет ракете је 25 километара. Примењен је савремен концепт вођења отпоран на ометање.
АЛАС се састоји од батеријског командног места, логистичког возила и четири лансера.
Батеријско командно место помоћу сопственог радара и оптоелектронског система открива, препознаје циљеве и одређује њихове координате.
Командир батерије додељује циљеве понаособ сваком лансеру на коме се налази по шест контејнера с ракетама.
Контејнери омогућују складиштење ракете у трајању од 10 година без одржавања.
На лансеру се налази земаљска контролна станица помоћу које оператер управља лансером, тестира контејнере и ракете, преноси податке о циљу на ракету, лансира одабрану ракету и у завршној фази лета "закључава" ГСН на одабрани циљ.
Ракета АЛАС има савремену аеродинамичку конфигурацију, објашњавају у Министарству, а као погон користи стартни мотор на чврсто ракетно гориво и турбомлазни мотор.
У почетној и средњој фази лета примењена је инерцијална навигација која доводи ракету у зону циља, где започиње процес детекција и препознавање циља помоћу ТВ или термовизијске главе за самонавођење (ГСН).
У ову сврху се слика са ГСН преноси помоћу оптичког кабла или радио-линка до лансирног возила где оператер врши одабир циљ, после чега ракета прелази у завршни режим самонавођења.
Овако конципиран систем вођења с оператором у петљи омогућава велику ефикасност уз минималну могућност "колатералне штете".
Тренутно се за потребе опремања Војске Србије раде интерна испитивања интеграције контејнера са ракетом АЛАС и припадајућег механичког и електричног интерфејса са платформом Модуларни Огањ.
У ову сврху изведено је више проба с успешним лансирањем ракете.