Министарство културе: Насловне таблоида дно медијског неморала
БЕОГРАД: Министарство културе и информисања оштро је осудило данашње насловне стране појединих таблоида, уз оцену да представљају "дно медијског неморала и бестидности" и најавило да ће предузети све мере из своје надлежности, као и да очекују брзу и одлучну реакцију Јавног тужилаштва.
Министарство, како се наводи, са најдубљим гнушањем оцењује да су пређене све границе нељудског поступања у односу на интересе малолетног лица и његових родитеља, који су већ превише патили да би им, додају, "неки медијски лешинари без скрупула и противно закону копали по врућим ранама".
Ово је тачка у којој друштво мора да буде јединствено и солидарно у осуди ових медијских злодела, јер ће у супротном прећи у предцивилизацијско стање етичке отупелости и неморала, наводи се у саопштењу.
Поједини таблоиди у данашњем броју на насловним странама преносе наводне изјаве ухапшеног Нинослава Јовановића о отмици дванаестогодишње девојчице.
Михајловић осудила насловнице појединих новина
БЕОГРАД: Потпредседница Владе Србије и председница Координационог тела за родну равноправност Зорана Михајловић осудила је данас објављивање детаља о отмици и насиљу које је претрпела Моника Каримановић на насловним странама неколико дневних новина.
Михајловић је у саопштењу навела да су данашње насловне стране пример оног што медији не треба да раде јер објављивање детаља отмице и насиља које је претрпела Моника Каримановић заправо продужава насиље над њом и након што је девојчица пронађена, а њен отмичар ухапшен.
Она је истакла да је борба против насиља одговорност свих, укључујући и медије, који би томе требало да допринесу професионалним извештавањем и поштовањем новинарског кодекса.
Михајловић је позвала новинарска удружења, пре свих УНС и НУНС, да реагују поводом овог случаја.
Она је додала да медији треба да буду партнери у борби против насиља, а не да сензационализмом продужавају насиље над жртвом.
"Као што су били подршка у потрази за несталом девојчицом, објављајући њене и фотографије отмичара, како би грађани могли да их препознају, тако и сада, кад је пронађена, медији могу да имају позитивну улогу. Они могу да буду важан партнер у борби против насиља, али то могу бити само ако шаљу поруку да је свако насиље недопустиво, али и да стану у заштиту жртава, макар тако што ће се уздржати од објављивања текстова и фотографија о претрпљеном насиљу", истиче Михајловић.