Михајлов: Трошимо ресурсе животне средине од потомака
БЕОГРАД: Планета Земља од данас па до краја године улази у "еколошки дуг", а човечанство сада већ, због актуелног стила живота, позајмљује ресурсе животне средине од наредних генерација, изјавила је експерт УН за животну средину Анђелка Михајлов.
"То значи да смо ми за 2017. годину имали еколошки буџет који је обухватио онолико ресурса животне средине колико имамо, а које смо потрошили до другог августа", рекла је она Танјугу поводом Дана еколошког дуга за 2017. годину.
Тај дан сваке године долази све раније и раније, примећује Михајлов и наводи да је 90-их година то био крај септембра, а прошле године осми август.
С тим у вези, истакла је да је просечни "еколошки отисак" на глобалном нивоу 2,8 глобалних хектара по особи, а када се узме у обзир биокапацитет од 1,7 глобалних хектара по особи то значи да потрошња премашује расположивост ресурса за више од 1,6 пута.
"Еколошки дуг се рачуна и по државама, а када је реч о Србији ми смо нешто гори од светског просека", навела је и додала да се код нас еколошки дуг изражава тако да трошимо 96 одсто ресурса више него што нам је на располагању.
На питање да ли су за актуелне врућине криве и нуклеарне пробе, Михајлов је рекла да није нуклеарни стручњак и да не може да каже да ли то има директног или индиректног утицаја на врућине али да се, озбиљним научним приступом, може видети да ли те пробе драматично утичу на повећање емисије гасова са ефектом стаклене баште те да се на тај начин индиректно доведу у везу.