МЕЂУНАРОДНИ ДАН ДЕТЕТА Заштита младих првенствена потреба
Данас, на Међународни дан детета, у Привредној комори Србије одржава се конференција о безбедности деце на интернету, замишљена као сусрет и излагање најеминентнијих стручњака који могу пружити одговоре на питања која се тичу безбедности деце и младих на Интернету.
Учесници конференције су представници министарстава унутрашњих послова, просвете и Министарства за телекомуникације, УНИЦЕФ-а, дечији психолози и педагози, као и стручњаци за информациону безбедност.
– Нужно је радити на развијању свести друштва у целини о негативним последицама злоупотребе дигиталних медија и пружити информације о позитивним и негативним аспектима коришћења интернета, потенцијалним ризицима и начинима безбедног коришћења дигиталних медија - рекла је Катарина Јонев, организаторка конференције, вишегодишњи едукатор на тему безбедности деце и младих на интернету. - Зато је циљ конференције промовисање културе понашања на друштвеним мрежама и безбедности деце на Интернету. Заштита деце и младих на интернету једно је од највећих изазова безбедности, како на глобалном нивоу, тако и у Србији. Идеја за организовање ове конференције је настала као објективана потреба друштва да заштитимо децу на интернету и проширимо свест о значају проблема који се тиче безбедности најмлађих у нашој земљи.
Опасности на друштвеним мрежама има много, од комуникације са непознатим људима, различитих облика интернет вршњачког насиља, малтретирања порукама неприкладног садржаја, преко вређања по верској, расној, националној, сексуалној основи, до узнемиравања, постављања лажних информација, група на друштвеним мрежама у којима је циљ исмејавање. На великом броју сајтова и друштвених мрежа постављају се насилни и неприкладни садржаји.
– Свакако, један од најтежих облика угрожавања безбедности деце су криминалне активности, попут крађе идентитета и информација, затим педофилија, могућност киднаповања и уцена које имају последице по физичко и ментално здравље. У порасту је и број видео игрица које имају крајњи циљ самоповређивање деце и одузимање сопственог живота. Све је више ширења мржње, насилног садржаја, исмејавања, остављања претећих коментара, пропагирање искривљених и неморалних вредности на друштвеним мрежама, а све то таргетира децу и младе. Са новим ризицима у сајбер свету, деца често нису у могућности да се суоче сама. Нагласак мора бити на едукацији, како деце тако паралелно и родитеља и друштва у целини – истакла је рекла је Катарина Јонев.
М. Јабланов Стојановић