Медији: Генералске еполете чекају три жене
БЕОГРАД: Жена генерала до сада није било због тога што се нису стекли услови за ту врсту аванзовања, а када ће бити покренут поступак за прошивање храстових грана на њихове униформе, зависи од потреба система, саопштено је „Вечерњим новостима“ у Министарству одбране.
Да би официр постао генерал, мора да испуни одређене законом прописане услове. Поред пуковничког чина, кандидат мора да буде постављен на формацијско место за које је предвиђен чин генерала. Треба имати у виду и да је оваквих места неупоредиво мање него пуковника који испуњавају услове да постану генерале. Наравно да особа мора да поседује и све потребне компетенције које се тераже за конкретно место, речено је у МО.
У војном врху указују на то да се каријера жене у професионалној војној служби битно не разликује од каријере професионалног војног лица мушког рода, с обзиром на то да се у каријерном вођењу примењују јединствени прописи, што значи и услови за напредовање у служби.
Услов за највиши ранг тренутно испуњавају пуковник и директорка Дирекције за европске интеграције и урпављање пројектима Сектора за политику одбране МО Катарина Штрбац и њене две колегинице, начелница Одсека за међународну војну сараднају у Кабинету начелника Генералштаба Мирјана Миленковић и начелница Одељења за планирање припрема за одбрану Управе за обавезе одбране Снежана Васић.
Када је крајем прошле године у Генералштабу председник Србије Александар Вучић рекао да ће му бити задовољство да потпише указ о унапређењу жене у генералски чин, мислио је на ове три жене, наводе „Новости“.
То ипак не зависи од мене него од Војске Србије, која процењује и обавештава ме о томе. Када Генералштаб то предложи, с радошћу ћу то привхатити, рекао је тада председник Вучић.
Према подацима МО, жене чине петину укупног састава система државне одбране и безбедносни, док је сваки десети припадник Војске Србије.
У српској војсци, жене обављају послове идентично као и њихове колеге.