Лончар: Све више тежих пацијената, увозили смо кисеоник
БЕОГРАД: Ситуација у болницама је стабилна, има довољно места да се приме сви који захтевају болничко лечење, али све је више пацијената са тежом клиничком сликом који су на интензивним негама, изјавио је данас министар здравља Златибор Лончар.
Он је рекао да је у prеthodnih неколико дана била велика потрошња кисеоника и навео да је држава, поред тога што производи кисеоник који се извози у друге земље, била принуђена да одређену количину кисеоника увезе на дневном нивоу, како би се задовољиле све потребе.
"За сада успевамо да све те ствари обезбедимо за наше пацијенте. Надамо се да ће се сви грађани придржавати мера и да ће се већи број њих и вакцинисати, па да можемо полако да кренемо да размишљамо о неким другим стварима", рекао је Лончар новинарима после састанка са представницима студената Београдског универзитета.
Министар је навео и да се размишља о обавезној вакцинацији против ковида-19, те указао да је то предлог струке.
"Око тога се слажемо. То је предлог струке и радићемо на томе да то буде и код нас", рекао је Лончар.
Најмањи одзив за вакцинацију је у општинама Мерошина, Тутин, Жагубица, као и у Новом Пазару, изјавио је данас министар здравља Златибор Лончар и поручује да ће се више причати са људима из тих подручја, како би се охрабрили и едуковали о значају имунизације.
"Послаћемо тамо стручне људе да одрже предавања, ићи ће и људи из Министарства здравља, из Батута...Ићи ћемо до сваког колектива, сваке фабрике како би добили одговоре на све дилеме, мислим да је то решење", рекао је Лончар новинарима после састанка са студентима поводом Светског дана здравља.
Навео је да је одличан одзив за имунизацију у Куршумлији, Рашкој и додао да људи са Косова и Метохије долазе организовано на вакцинацију, те да је за сада добар одзив.
Лончар каже и да се ради на вакцинацији у руралним срединама и да је сваки дан све више мобилних екипа.
Како је рекао, само у току јучерашњег поподнева Београд је имао 1.400 вакцинисаних без заказивања.
"Ту очекујемо велики број. Спремили смо додатне екипе у домовима здравља и сигуран сам да ће бити велики број", поручио је Лончар.
Он је одговарајући на питање новинара о пацијентима који немају ковид, а чије стање захтева болничко лечење, рекао да они од почетка епидемије доста трпе и истакао да се држава труди на све начине да им помогне.
"Трудимо се да им на све начине помогнемо. Тренутно имају приоритет сви хитни случајеви и онколошки пацијенти", рекао је Лончар.