Лекарска комора осуђује сваку врсту корупције
Директорка Лекарске коморе Србије Весна Јовановић изјавила је данас да Лекарска комора осуђује сваку врсту корупције и прати све случајеве корупције који се открију у здравству, наводећи да
о одузимању лиценце лекарима одлучују судови части те коморе.
Поводом привођења начелника Дневне болнице Клиницко-болницког центра "Драгиша Мишовић", због примања мита од 500 евра, Јовановићева је за РТС рекла да Лекарска комора Србије није у потупности упозната са тим шта се заиста догодило.
"Лекарска комора Србије будно прати сва догадања у вези са тим и другим догадајима, и када истражни органи, тужиоци, буду нешто подобније урадили, онда ћемо и ми одлуцивати", навела је Јовановићева.
Према њеним речима, о одузимању лиценце лекарима одлучују судови части, који у случају недостојног понашања или лекарске грешке могу одузети лиценцу на период од шест месеци до пет година.
"Трајно одузимање лиценце такође ради Лекарска комора Србије али не на основу налаза суда части већ по налогу кривичних органа, након што лекар буде осуђен правноснажно за тешко дело против здравља људи", каже Јовановић.
Од 2010. године, навела је, била су три налога за трајно одузимање лиценце, а укупно је било око 800 поступака, углавном везаних за лекарску грешку и за однос пацијент-лекар.
Како је објаснила, пријаву суду части могу поднети Министарство здравља, инспекцијске службе и други органи, у званичној процедури, као и породица.
Према њеним речима, грађани се код заштитника права пацијената могу информисати о нацину на који могу да пријаве корупцију у здавству.
Поводом одласка лекара у иностранство, Јовановић каже да је то болан процес јер губимо младе људе који одлазе јер не могу да у овој земљи остваре оно за шта су се школовали.
Говорећи о плановима рада, Јовановић је навела да Лекарску комору очекује релиценцирање који је обиман и захтеван посао.
Према њеним речима, прелиминарно, између 15 и 20 одсто лекара могло би остати без лиценце, јер нису сакупили довољан број бодова са едукација.
"Дошло је време да поново добијемо лиценцу и сваки од 32.500 лекара колико их има, сваки појединацнци предмет, мора бити евалуисан, да се види тачно да ли имају услова да обнове лиценцу или не", рекла је Јовановић и додала да се сада заједнички са Министарством здравља мора наћи начин да се и тим колегама, које нису успеле да прикупе бодове, помогне да то ураде.
(Танјуг)