Легендарно: Ухваћена риба од 700 килограма на Дунаву! Шта се крије испод површине реке?
Дунав није само станиште великог броја биљака и животиња већ и сведок многих историјских догађаја
Дунав је друга најдужа река у Европи, одмах после Волге, и једна од ретких која протиче кроз десет земаља и спаја различите културе и пејзаже.
Мало ће се људи сетити да је данас дан посвећен овој 2.857 километара дугачкој реци која добрим делом протиче и кроз нашу земљу.
Међутим, Дунав није само станиште великог броја биљака и животиња већ и сведок многих историјских догађаја. Много пута у историји био је погранично подручје и трговачка траса, али и инспирација за многа велика уметничка дела која већ деценијама не губе на популарности.
Вероватно због своје величине ова река је често била и разлог многих мистериозних прича које су се испредале око ње.
Дунавске виле
Постоји део Београда који се зове Вилине воде и управо се за њега везује легенда о дунавским вилама, које су наводно ту највише боравиле.
Овај предео је био пун бара а на падинама ка данашњој Карабурми и Богословији су биле баште док су се од Булевара деспота Стефана према реци спуштали потоци са Звездаре. Становништво је веровало да су се када порасте водостај ту скупљале виле русалке, назване по потоцима (некада су их звали русло).
Чак постоји прича да су локалци могли да чују звук трубе којим их вилинска краљица дозивала да се окупе. Али народ је, уствари, веровао да су ове виле отелотворење девојака које су се утопиле или које су умрле насилном смрћу.
Водени духови
Уз виле некако иду у духови, па ова митолошка бића нису обишла ни Дунав у Београду.
Легенда каже да је дунавски водени дух био дугобради патуљак великог носа, ходао на козјим ногама а имао је рог и козје уши.
Наводно је носио и фес, а причало се да у Дунаву живи 99 ових створења док име је стоти старешина. Он је имао бубањ и бич којима је позивао следбенике и утеривао дисциплину.
Али је, исто тако, давио људе. Ако вас неко позове по имену док сте поред Дунава, ако је вероватни легенди, најбоље да се не одазивате јер можда је баш водени дух у питању и наредиће вам да уђете у воду.
А тамо ће везати ноге ланцем и одвући на дно.
Кемза
Предање каже да кемза има тело велике змије, буљаве очи, огромну главу са роговима а на телу дебели слој маховине. И тако се маскира док вреба жртву.
Причало се да она хвата неопрезне Београђане, навлачи их у вирове где их утапа репом.
Дунавски китови
Не, нису сомови него прави китови! Како каже легенда, тешки више од тоне! Наравно, нису били баш тако велики али се ипак радило о крупним морунама дошлим из Црног мора, које су долазиле ту да се мресте. Највећа је ухваћена у близини Земуна и имала је око 700 килограма. Тако да није била баш кит, али није била ни далеко.
Тунели испод Дунава
Испод Београда се налази један сплет тунела и складишта, па и дан данас постоји легенда да постоје тунели који се протежу испод Дунава и повезују стари и нови Београд.
Али нико никада није открио тунел који директно пролази испод Дунава или се завршава на једној обали, а наставља на суседној.
Све у свему, легенде о тунелима су толико ушле међу народ да ћете кад год се у некој од кафана поведе прича о томе, чути десетине нових теорија где се они простиру и како се у њих улази али и зашто никада нису истражени.
(24 Седам)