Легализација геј бракова у Србији 2019. године?
БЕОГРАД: Србија би 2019. године могла да одобри склапање геј бракова, ако све буде текло по плану и програму и не буде опструкција, наводи данашњи "Блиц".
Како кажу из комисије за израду Грађанског законика, регулисање геј бракова налази се у нацрту овог законика као важно питање, али његово доношење неће одмах уредити ову област.
Професор Миодраг Орлић, члан комисије, објашњава да ће израда закона бити готова до краја ове године и предата Влади Србије, која даље треба да га проследи Народној скупштини на усвајање.
"Блиц" незванично сазнаје из Владе да ће Србија вероватно донети закон сличан оном који је предложен у Црној Гори.
ЛГБТ особе ће моћи пред матичарем да региструју своје партнерство и да имају сва права као и било која брачна заједница у нашој земљи, док усвајање деце још неће бити могуће.
Овом темом бавиле су се и "Вечерње новости", које наводе да ће један од главних захтева овогодишње "Параде поноса" бити легализација истополних заједница.
Поборници идеје законског решења истополних бракова кажу да овакве заједнице де факто постоје и да, као и све остало у друштву морају да буду регулисане, док противници тврде да је њихова легализација само корак ка легализацији геј бракова, а затим и усвајању деце.
"Законским регулисањем истополне заједнице била би решена питања наследства, заједничког власништва, посета у болницама у хитним ситуацијама, заједничко поизање кредита, право на социјалну помоћ... Не постоји ниједан валидан аргумент којим се законски не би регулисали односи и заједнице које већ постоје у друштву", рекао је за "Новости" један од организатора "Параде поноса" Марко Михаиловић.
Политички социолог Љубиша Деспотовић рекао је да је биолошка чињеница да породица подразумева оца и мајку, а да је изистополне заједнице немогће родити нови живот.
"Законом треба уредити истополне заједнице, јер оне постоје, и у интересу друштва је да буду уређене, пре свега када су у питању имовинско-правни односи. Међутим, ту треба повући црвену линију и не ићи даље од тога, а посебно не дозволити да истополни парови усвајају децу сзбог здравља и психофизичког развоја деце", рекао је Деспотовић за "Новости".