Кризни центар за мушкарце: Шта су здрави партнерски односи
Уочивши да су многобројни досадашњи превентивни програми који се тичу насиља били намењени девојкама, Кризни центар за мушкарце из Београда, уз подршку Амбасаде САД, одлучио је да организује други циклус едукације, усмерен на студенте и активисте мушког пола између 18 и 26 година.
Пријаве су у току, а предвиђених 12 сусрета биће реализовано од 28. новембра 2020. до краја априла 2021. године у Крагујевцу, Нишу, Новом Саду и другим академским и културним центрима у Србији, под окриљем пројекта „Превенција насиља кроз искуствено учење младих о родној равноправности и конструктивним породичним односима”.
Неформално образовање младих који имају велики потенцијал да разумеју и активно промовишу вредности ненасиља у друштву КЦМ организује од 2019. године. У првом циклусу похађало га је више од 50 студената и активиста из Београда. Реализовано је 17 мини пројеката полазника са укупним дометом од преко 20.000 крајњих корисника. Сврха овог едукативног програма јесте да се академци сензибилишу и схвате шта су здрави интимни патнерски односи, те да након тога утичу на дугорочно смањење стопе насиља из свог домена: социјалног рада, психологије, специјалне едукације и рехабилитације, медицине, новинарства, социологије, хуманитарног рада, људских права и развоја цивилног друштва.
Како КЦМ истиче, између 10 и 20 одсто одраслих мушкараца личне проблеме и фрустрације решава насилним путем, а тиме је све више погођена и млађа популација. Иако физичко насиље почиње од малих поступака – јачег стиска, дрмусања, гуркања, ћушкања – сва искуства показују да се с временом погоршава и да постаје учесталије, те да не нестаје само од себе. Притом треба имати у виду да је психичко малтретирање често мање упадљиво, али пођеднако деструктивно и болно.
С. М-ћ