КРЕЋЕ СРПСКИ ЕМБЕР АЛЕРТ Јурић: Систем "Пронађи ме" стартује 1. новембра
БЕОГРАД: Члан Радне групе за безбедност деце на интернету Игор Јурић најавио је данас да ће се захваљујући Министарству информисања и телекомуникација кренути у пројекат едукације деце како да препознају да ли су жртве на интернету.
Јурић је рекао да је у плану измена Кривичног законика као и да ће систем "Пронађи ме" заживети од 1. новембра ове године.
Радна група за безбедност деце која је формирана након трагедије у ОШ "Владислав Рибникар" предала је Влади Србије и Савету за борбу против вршњачког насиља предлог и решења која би могла да побољшају безбедност деце на интернету.
Члан радне групе Игор Јурић каже за Танјуг да је Радна група већ завршила свој рад и да је на Влади Србије даља одлука да ли ће предложене мере прихватити у наредном периоду.
Према његовим речима, оно што је захтевано од радне групе, односно оно на чему се радило, тиче се питања - да ли је могуће забранити приступ 'дарк нету'?
"Осим што је то технички немогуће забранити, ми смо као држава потписници Конвенције о заштити људских права, а укидањем таквог садржаја грађанима би то људско право било укинуто", објаснио је Јурић.
Када је реч о коришћењу мобилних телефона у школама, предлог је да ће се ићи аутономно од школе до школе са таквом одлуком, а Јурић каже да је расправа о тој теми била дуга будући да су свесни ситуације да већина родитеља није за меру укидања мобилних телефона у школама.
"Коришћење мобилног телефона током наставе без одобрења наставничког кадра је забрањено", истиче Јурић и додаје да је препорука да се мобилни телефони, када се долази у школу, одлажу и оставе у ученичким ормарићима, али да још увек нема коначног решења тог питања.
"Главна опасност по децу на интернету је педофилија и то је нешто што је данас највише ескалирало. Говорећи о опасностима на интернету увек се прво помисли на предаторе на интернету, односно педофиле који данас много лакше долазе до деце", рекао је Јурић.
Додао је да су и сајбер насиље и вршњачко насиље такође један глобалан и велики проблем који није заобишао ни Србију.
"Имамо обавезу да много радимо на том проблему. Имао сам неколико састанака са министром информисања и телекомуникација Михајлом Јовановићем и разговарали смо о том проблему", рекао је Јурић.
Најавио је да ће се захваљујући Министарству информисања и телекомуникација кренути у пројекат у оквиру ког ће се обучавати деца како да препознају да ли су жртве говора мржње на интернету и да то пријављују.
Када је реч о мишљењу стручњака о томе колико времена деца могу да проведу на интернету и како то контролисати, Јурић каже да је јако тешко рећи за које дете је добро или не колико ће времена провести на интернету.
"Интернет није нешто што је лоше, што је донело само лоше ствари малишанима. Интернет је донео и добре ствари деци. Могу се обучавати, учити и ако гледамо дете које учи нешто на интернету, не можемо да говоримо о томе да је такво коришћење технологије штетно", нагласио је Јурић.
Истакао је да као одрасли имају обавезу да нађу праву меру која не би штетила одрастању деце.
Додао је да деца проводе много више времена на интернету него што би то сваки стручњак препоручио.
"Када говоримо о деци основног школског узраста, између четири и шест часова је њихово време које проводе на интернету, а средњошколци чак и више", рекао је Јурић и додао да је то период који може да буде штетан нарочито због чула вида.
"Није добро контролисати децу јер претерана контрола заиста може довести до контраефекта", каже Јурић.
Додао је да је једна од мера и промена Кривичног законика, а односи се на то да једно од кривичних дела буде подстрекивање и охрабривање случајева за које се може изрећи доживотна казна.
"Уколико неко позитивно говори о убиству или силовању за шта се може изрећи максимална казна, он може бити кривично гоњен. Једна од измена Кривичног законика биће и кривично дело где ће се кривично гонити особа која свесно приступа материјалима и саветима за вршење кривичног дела или која саветује и посредује некој другој особи", рекао је Јурић.
Када је реч о систему "Амбер алерт", Јурић истиче да ће тај систем заживети до 1. новембра, а одлуку о његовом називу "Пронађи ме" донела је Радна група.
"Поносан сам на припаднике МУП-а и чланове Радне групе што су учествовали у креирању овог система и оно што вам могу рећи је да ће бити неколико фаза израде овог система", рекао је Јурић.
Говорећи о првој фази, информацију о несталом детету ће добијати сви они који гледају и прате медије, рекао је он и навео да ће телевизијски програми бити прекинути након покретања система, а мобилни оператери ће посалти поруку да је дете нестало.
Аеродром у Београду ће на билбордима приказати слику несталог детета као и све аутобуске и железничке станице.
"Касније се пребацујемо на другу фазу где ће исто то моћи да приказују билборди по граду, банкомати, тржни центри и сви други чиниоци који за то имају могућност", закључује Јурић.