Крагујевац: Даница стигла на свет захваљујући залеђеном ембриону
КРАГУЈЕВАЦ: Захваљујући савременој медицинској технологији, парови у Србији који не могу да добију потомство природним путем, имају могућност да замрзну ембрионе и на тај начин покушају оплодњу у неком каснијем, повољнијем периоду.
У Крагујевцу је ова метода већ дала резултат, јер је Крагујевчанка Марија Вујичић, која је из првог покушаја остала трудна уз помоћ замрзнутог ембриона, постала мама девојчице Данице.
Она и њен супруг осам година су покушавали да добију потомство природним путем, а онда су се одлучили на овај корак.
Како је Танјугу рекла мајка Марија Вујичић, иако имала дозу стрепње, на крају је све испало како треба и царским резом је на свет донела здраву девојчицу тешку 3,8 килограма.
"Презадовољна сам комплетним особљем одељења за биомедицински потпомогнуту оплодњу Клиничког центра Крагујевац. Сви су ми били велика подршка од почетка до краја трудноће. Сачували смо још неколико залеђених ембриона и сигурно ћемо још једном на овај начин пробати да се остваримо као родитељи", рекла је Марија Танјугу.
На Одељењу за биомедицински потпомогнуту оплодњу, које постоји у Клиницком центру Крагујевац од 2018. године, кажу да је ово велики корак за све брачне парове који се боре са стерилитетом.
Директорка Центра др Марија Шорак изјавила је Танјугу да су сви пресрећни због успешне трудноће и порођаја Марије Вујичић.
“Након класичног поступка вантелесне оплодње, добијамо већи број ембриона него што је неопходно. Према законским регулативама, дозвољено је вратити до три ембриона. Применом нове методе, вишак квалитетних ембриона се замрзава, чиме се омогућава да пацијенткиње наредни поступак не морају да пролазе у целости, већ да залеђене ембрионе чувамо и да их, када се укаже повољнија прилика, вратимо спонтаном менструалном циклусу", објаснила је др Шорак.