Ковид може утицати на слух, показала студија српских лекара
НИШ: Тим лекара са ОРЛ клинике КЦ Ниш испитивао је утицај коронавируса на слух и показало се да обољевање од ковида-19 може довести од благог до средњег пада слуха на високим фреквенцијама.
Ово је у свету прва свеобухватна студија утицаја ковида на слух, рекао је за РТС директор ОРЛ клинике Душан Милисављевић.
Он је рекао да је тим стручњака био у црвеној зони и испитивао утицај корона виуса на слух код средње тешких и тешких пацијената.
"Нашли смо благи до средњи пад слуха код високих фреквенција. То значи да корона вирус може да нападне и слушни живац. Евидентирали смо пацијенте, позивамо их да даље проверавају слух и позивамо их да уђемо у другу фазу, односно да нађемо адекватну терапију", рекао је директор ОРЛ клинике.
На основу ових података, Милисављевић указује да се код појединих пацијената слух враћа кроз неколико недеља, а код неких и неколико месеци.
Директор ОРЛ клинике наводи да се током лечења пацијената којима је оштећен слух користи дексаместазон, кортико препарат.
Милисављевић наводи да постоје две теорије како корона вирус напада и оштећује слушни живац.
Прва је, каже, да се у крви праве миркотромбови који ударају на унутрашње ухо и оштећују васкуларизацију слушног живца.
Друга је, према његовим рецима, недостатак кисеоника у хемоглобину, што оштећује слушни живац.
Милисављевић напомиње да нико у свету још није спровео оволику свеобухватну студију утицаја ковида-19 на слух и додаје да ће резултати студије бити послати водећем америчком часопису који се бави ОРЛ тематиком.