Кон: Ситуација у Србији прихватљива, боравак у ЦГ велики ризик
БЕОГРАД: Члан Кризног штаба, епидемиолог, Предраг Кон оценио је данас да је тренутна епидемиолошка ситуација у Србији прихватиљива и да се може једино рационално очувати и истовремено упозорио да је боравак наших грађана у Црној Гори у овом тренутку озбиљан и велики ризик.
Кон је на конференцији за новинаре Кризног штаба указао и да се све чешћа славља, музичка дешавања и друга окупљања у нашој земљи дешавају у исто време када драстично расте број оболелих у Европи.
„Угоститељи не разумеју да је неопходно и преко њиховог ангажовања да се смањи начин преношења. То можда звучи претерано, али није ако се размишља унапред шта доноси нагло повећање у будућности“, рекао је Кон.
Безбедније је, каже, тренутно бити на Инфективној клиници уз коришћење маске него бити на неким местима где је максимално преношење, на некој забави у Црној Гори...
Нагласио је да нас је до тренутне епидемијске ситуације довела дисциплина и да док се смањује број заражених није паметно и мудро хрлити једни другима у загрљај јер би, како каже, то довело до тога да поново почну да се пуне болнице.
Истакао је да достигнуто треба одржати и да мере које су данас донете служе да што је више могуће задрже вирус од уласка у Србију.
„Да се сви грађани после летовања понашају како доличи у оваквој ситуацији, да разумеју да можда носе вирус, а да тога нису свесни. Надзор који се буде примењивао од петка тек ће се дефиниситати, али подразумева огромну сарадњу наших грађана који су се вратили са одмора“, рекао је Кон.
Додао је да су и за све друге уочене ризике покушана да се нађу решења, те да се одлажу разне ситуације које су потенцијални ризик за преношење инфекције као што су сајамске активности.
„Нису то лаке одлуке, али све радимо због очувања здравља наших грађана. Морамо да имамо сарадњу, да помогнемо једни другима, поново је солидарност на првом месту, казао је Кон.
Оценио је да нема ничег значајнијег него сачувати се од трећег пораста оболелих од Ковида 19 и нагласио да се не сме дозволити поново пуњење болница ковид пацијентима.
„Имамо два КБЦ која су делимично ангажована за ковид пацијенте, не смемо дозволити да се све поново прошири на остале болнице и да пацијенти не могу да дођу до својих лекара због других болести. Зато је солидарност неопходна, као и то да се нађе начин да се контрола спроводи како код је могуће и што је више могуће“, навео је Кон.
Кон је изјавио да су само прошле седмице наши грађани имали око 40.000 прелаза границе са Црном Гором и да због актуелне ситуације наша држава није могла да остави границу потпуно отвореном.
"Не смемо да оставимо границе отворене тек тако, донета је тврда одлука да ми то ставимо под контролу", нагласио је Кон.
На питање новинара да Кризни штаб прокоментарише то што се стиче утисак да се не зна како ће се спровести најављени надзор од петка у 18.00 часова за све грађане који се враћају из европских земаља, Кон је рекао да је данас донета велика и стратеска одлука која се "крчкала три недеље".
Додаје да то што се није јавности представило детаљно епидемиолошко упутство не значи да се не зна како ће се то спровести.
"Имали сте само прошле недеље 40.000 прелаза само са Црном Гором и не можете очекивати да се сви ставе под редован здравствени надзор, јер то траје", казао је он додајући да приликом спровођења сваке мере долази до мањих потешкоћа пошто увек буде и ситуација које се не очекују.
"И помножите 40.000 са 10 и добићете 400.000 људи да имате у комуникацији", казао је Кон и упитао који систем то може да издржи.
Објашњава да систем мора да одговори обавезама и зато је донета одлука да се искористе и ковид амбуланте и заводи и друго.
Додаје да је донето иницијално решење и да ће тек бити разјашњени детаљи како ће све око надзора функционисати.
"Упућен је позив људима да се врате у земљу ако хоће да прођу без икаквог надзора и хтели смо да то знају унапред", казао је Кон и истакао да ће људи добити упутства и дописе како да се понашају.
Заменица директора Института Батут Дарија Кисић Тепавчевић каже да су разрађене најмање три могуће опције како ће функционисати надзор по повратку из иностранства, као и да је циљ да цео поступак буде што ефикаснији и има што бољи ефекат.
Такође, циљ је и да здравствени систем буде што мање оптерећен пошто већина здравствених радника који су били на првој линији борбе са ковидом нису користили ни дан годишњег одмора.