Кон: Приватне клинике се саме искључиле из ове ситуације
БЕОГРАД: Од избијања кризе са корона вирусом упадљиво је одсуство информација о томе шта раде приватне медицинске установе и ординације и да ли су укључене у борбу здравственог система против вируса.
Оне су саме себе искључиле из ове ситуације, у самом почетку, рекао је епидемиолог и члан Кризног штаба владе за здравство др Предраг Кон.
И то тако што су све упућивали искључиво на Инфективну клинику и одбијали су, врло често, и прегледе. Ја сам рекао да је то неприхватљиво, рекао је Кон на прес конференцији.
Власници приватних клиника нису, судећи по овој изјави, били спремни на ризик, односно на директно укључивање у селекцију и лечење оболелих од Ковид-19, очито.
Уместо тога, понудили су да уступе свој простор и капацитете.
Државни секретар у Министарству здравља Берислав Векић рекао је Танјугу да су још на почетку епидемије капацитети приватних болница пописани.
Оне су, каже, показале спремност да уступе, односно ставе на располагање своје кревете и респираторе, али је тај капацитет мали, каже Векић, и скроман у односу тренутну ситуацију.
Све велике приватне болнице пријавиле су, наводи, само седам респиратора.
Ми то имамо у виду, рачунамо на то, али нама је сада неопходно да у једном простору на једном локалитету имамо далеко већи број кревета као што је, рецимо, ''Драгиша Мишовић'' са 400 кревета, ''Земун'' са 300 кревета, где активирамо цео систем на једном месту. Да активирамо цео систем због 20 кревета колико може једна од њихових болница, или 30 кревета да пружи, то је изузетно мали ресурс, а велики погон, рекао је Векић.
Векић је рекао Тнајугу и да ће сви капацитети ВМЦ-а на Карабурми у Београду, који је јуче почео да прима пацијенте инфициране од корона вируса, данас већ бити попуњени.
Остало је још око десетак слободних кревета на ВМЦ, од 106, које је ова установа наменила за пацијенте инфициране Ковидом 19.