Кон: Маске неопходне у јавном превозу и маркетима
БЕОГРАД: Постоји консензус струке да би примена маски била неопходна у јавном превозу и затвореним просторима, пре свега продавницама, а да ли ће то остати на нивоу препоруке или забране не зависи од стручњака, изјавио је данас епидемиолог Предраг Кон.
"Постоји консензус струке да су маске у јавном превозу неопходне и њихово коришћење у затвореном простору, посебно у маркетима и свуда где се пружају услуге првенствено за запослене, а у зависности од врсте контакта, да ли су блиски или не, можда и за саме кориснике“, рекао је Кон на конференцији за новинаре.
Како је нагласио, то је препорука струке а да ли ће на препоруци остатине зависи од њих.
"То ће морати да се одлучи. Ако постоји општи друштвени став да треба да се забрани биће забрањено… Такође, да ли ће кроз уредбу која ће проистећи из тога ићи и неке казнене мере, то је ствар правника", рекао је Кон.
Он је нагласио да је све што је до сада струка изнела било на нивоу препорука.
"Ми смо препоручили забрану контаката. Испоставило се да је то могуће обезбедити забраном кретања и ми смо то подржали", навео је др Кон.
Додао је да није одмах препоручена забрана кретања, већ најпре контаката.
Истакао је да је сада ситуација другачија и да се забрана контаката подиже на ниво „прихватљивог ризика“.
У следећој фази би, по њему, требало забранити контакте.
Од пет особа које су преминуле у последња 24 сата двоје је из домова за старе, рекао је Кон и додао да се повећава број домова за старе у које је продро ковид19.
"Ми се још увек налазимо у епидемији и далеко од тога да смо потпуно безбедни, а најранијивија места су нам геронтолошки центри и то су практично једина места где може опет да нам се преокрене ситауција", рекао је Кон.
Кон је одговарајући на питања новинара рекао да је продор вируса у домове за старе и даље највећи ризик и да се зато не сме ништа прикривати када се појаве симптоми, како би могло одмах да се реагује и спречи његово ширење.
"Неким необичним потребама се прикрива таква ситауција, људи мисле да то није ковид и да нема разлога да се хитно јавља и тако се закасни и то је суштина овог дешавања. То се третира као нека срамота и то је оно што људе задржава на неки начин да то пријаве, јер крену прозивке зашто се то десило и слично. Људе плаши да се пријаве".
Кон истиче да треба људи да буду отворени и пријаве све ради себе и ради других ако имају био какве симптоме респитраторне.
Такође, каже да је од 184 из ГЦ Ниш пренинуло 37, од чега је код 33 био потврђен вирус.
"Данас нико није преминуо из ГЦ Ниша, већ једна особа из приватног дома Ескулап", додоа је Кон.
Кон је да лекарски део тима није за отварање вртића и школа пре 1. јуна.
“То нећемо моћи да подржимо, јер је ту могуће ширење”, рекао је Кон.
Када је реч о теретанама, епидемиолог наводи да оне без ризика не би могле да постоје.
"Види се нагло повећање саобраћај, људи излазе на лепо време. Ако почне уобичајена комуникација, ризик је на стотине пута већи", указује Кон.
Одговарајући на питање новинара да ли у Забели има заражених, епидемиолог Кон је рекао да нема ту информацију.
Кон је на конференцији за новинаре казао и да ћемо ми знати колики нам је имунитет тек када завршимо тестирање.
“Постоје међу нама лекари који различито саопштавају шта мисле да ће бити. Имате оне који сматрају да смо прокужени, да је све то завршено, има оних међу којима сам ја да је то далеко мањи проценат него што се очекује”, рекао је Кон.
Он је додао да из света стижу контрадикторни подаци.
“Једни кажу да је пркуженост велика, што значи да су имуни, а неки кажу да ће сасвим сигурно да ће ово још дуго трајати”, рекао је Кон.
Немамо још доказа да вирус слаби, али у почетку је једна особа могла да зарази пет, док сада две особе заражавају једну, рекао је Кон.
Ризик од заражавања је сада неупоредиво мањи, рекао је Кон и додао да постоје само посредни докази да вирус слаби.
Упитан на који ће се начин поштовати порписане мере заштите запослених када почну ствари да се враћају у нормалу, Кон је рекао да се подразумева да ће инспекцијски органи радити свој посао, али да сматра да само потпуно недоговорно лице може после свега овога да не поштује мере.
"То не очекујем. То што већина нема поверење у становништво, е то су они који су највише говорили да треба да се укину мере, а сада када се укидају критикују што се враћа живот", навео је Кон.
Истакао је да смо применили стриктне мере, али да нам је становништво и даље врло осетљиво и да се сада враћамо у нормалан живот са знањем да постоји могућност и смртног исхода.
Ванредне мере ће свакако још бити на снази, као и забрана јавних окупљања, казао је Кон и додао да ће се тек видети да ли ће се односити на број људи 20 или 50, као и да ће и даље остати забране које се односе на затворени простор.
Кон, ипак, очекује да ће се грађани придржавати мера и да ће после само остати препоруке, као и да неће бити разлога да се враћамо опет на увођење мера.
У установама социјалне заштите и домовима за смештај одраслих и старих, закључно са данасњим даном потврђено је присуство вируса Ковид- 19 код 561 корисника и 149 запослених.
Укупан број излечених корисника установа социјалне заштите износи 67, а број опорављених запослених у тим установама је 17, додаје се у саопштењу Министарства за рад.
Присуство вируса корона потврђено је у Геронтолошким центрима у Нишу, Крушевцу, Књажевцу, Матарушкој Бањи, "Јеленац" у Алексинцу и Радној јединици у Тешици, Градском центру за социјални рад у Београду, одељење Нови Београд.
Вирус Ковид-19 је регистрован и у Дому за смештај старих лица у Смедереву, Домском одељењу за смештај одраслих и старих у Новом Пазару, Дому за децу и омладину ''''Душко Радовић'''' у Нишу, Установи за децу и младе ''''Srеmčica'''' у Београду, Прихватилишту за децу и Прихватилишту за одрасле и старије особе у Београду, Центру за породични смештај и усвојење у Нишу, Центру за заштиту одојчади, деце и омладине у Београду, Дому за смештај лица ометених у развоју Блаце-Трбуње.
Присуство Ковида-19 потврђено је и у Домовима за одрасла инвалидна лица у Београду и Дољевцу, Дому за лица ометена у менталном развоју ''''OTTHON'''' Стара Моравица, Дому за смештај одраслих лица Кулина.
Вирус корона забележен је и у домовима за смештај одраслих и старијих ''''Stara пруга'''' на Умци, "Радост" у Неготину, ''''МелиорВита'''' и ''''Доживети стоту'''' у Земуну, ''''Елите Хоме Стар'''' у Прогару, ''''Ескулап центар'''' у Нишу, "Нана" и "Нада" у Београду, ''''Svеti Трифун'''' у Железнику, ''''Sunčеv брег'''' и ''''Палма Магнолија'''' у Београду.
Корисници у установама социјалне заштите за које постоји процена да могу бити потенцијални преносиоци вируса смештени су у изолацију, док запослени у тим установама код којих постоји та опасност, не долазе на посао и налазе се у кућној изолацији, подсећају у саопштењу.