Комеморација Варваринцима погинулим у НАТО бомбардовању
ВАРВАРИН: Заборава не сме бити, у рату се гине, али умиру само они које потомци заборава, поручено је с комеморативног скупа подовом 23 године од НАТО бомбардовања Варварина у којем је 10 лица убијено, а 30 рањено.
На комеморацији уз присуство великог броја грађана председница општине Варварин Виолета Лутовац Ђурђевић рекла је да је том трагедијом "Варварин мапиран као историјска тачка на историјској матрици страдања Србије".
Навела је да новије генерације само наслућују размере бола и "у слутњи граде опрез због свега претећег, због ништитеља чији мач никако у корице да се врати".
Сведочанства и преживеле муке наше су горко наслеђе, које нам помажу да изградимо мерила по којима процењујемо све, казала је Ђурђевић и поручила: "Сигурно је, заборава не сме бити. Стратиште снажи и вољу , да останемо достојанствен народ. Србин је човек опстајања упркос свему".
Државни секретар у Министарству за рад и борачка питања Милорад Капор изразио је задовољство бројем младих на комеморацији и оценио да сећајући се прошлости јасно трасирамо своју будућност.
Оценио је да је Србија у историји увек била на правој страни, водила одбрамбене и ослободилачке ратове, те да је тако било и 1999. године у варварском бомбардовању.
Додао је да ни немачки судови нису порекли да су немачки војници два пута починили злочин ракетирајући мост на пијачни дан и на празник Тројица.
Казао је и да су злочинци знали да ће бити велики број цивила тог дана на улицама Варварина и да је мост на 200 метара од пијаце и 120 метара од цркве.
Навео је да је било и других примера уништавања цивилних и инфраструктурних циљева, а све "ради сатирања српског бића".
Можда су кривци за злодело избегли суду овоземаљске правде, али оптужују их заувек погинули који их на великом суду вечности чекају да окају своја злодела. На нама преживелима је да не дозволимо да ови људи умру. Познато је да током рата може лако да се погине, али умиру само они које потомци забораве, поручио је Капор.
На данашњи дан пре 23 године НАТО авијација је у два наврата бомбардовала мост преко Велике Мораве код Варварина. Погинуло је десеторо, а рањено тридесеторо људи.