broken clouds
21°C
19.09.2024.
Нови Сад
eur
117.058
usd
105.2585
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

КОЛИКО КОШТА ОБРОК У СТУДЕНТСКОЈ МЕНЗИ Навала на домове се захуктава; Ево до када трају пријаве

25.08.2024. 09:51 10:08
Пише:
Извор: Youtube Printscreen

Бруцоши који ће од октобра започети студије у Београду, од 2. септембра могу да конкуришу за место у студентским домовима, што ће бити и убедљиво најчешћи избор за студенте који су добили место на буџету, имајући у виду висину кирија у главном граду.

Како конкурисати, колико је доступних места, које су цене соба и оброка у мензама, као и шта све домови нуде.

Сваке године, студенти на буџету у Београду суочавају се са истим изазовом – како осигурати место у студентском дому.

За бруцоше који први пут конкуришу, процес пријављивања може бити збуњујућ, а свакако се први пут суочавају са неизвесношћу да ли ће успети да добију место. Конкуренција је огромна а конкурс почиње за 10 дана.

Студенти прве године за смештај у домовима у Београду, који укупно прима 9.258 студената (свих година), пријаве подносе у студентском дому “Карабурма”.

Пријаве за бруцоше трају од 2. до 16. септембра. За студенте осталих година рок за пријаву је од 16. септембра до 31. октобра, док ће за студенте другог и трећег степена студија рок за пријаву трајати од 1. октобра до 5. новембра.

Како би конкурисали за смештај у студентском дому, студенти треба да прибаве пријаву на конкурс, уверење да су први пут уписали прву годину студија на терет буџета, сведочанства из средње школе – оригинале или оверене фотокопије.

Оно што је такође неопходно за конкурс јесте уверење о приходима по члану породице за период од 1. јануара до 30. јуна текуће године, надлежног општинског органа из места пребивалишта кандидата.

Ранг-листе

После истека рока за пријављивање, утврдиће се ранг листа кандидата за пријем у установе. За рангирање на листи за пријем у дом најважнији је успех постигнут у prеthodnom школовању. Тако се за бруцоше бодује успех из сва четири разреда средње школе (резултат са пријемног испита се не узима у обзир), а за студенте старијих година студија се у обзир узима просечна оцена током студија, број остварених ЕСП бодова, као и број година студирања.

Социјално-економски статус се бодује максимално једним бодом. Тај бод добија се уколико приходи по члану породице студента, у периоду јануар-јун текуће године, не прелазе 50 одсто просечне зараде по запосленом у Републици Србији.

Студенти који након расподеле остану „испод црте”, могу током године да буду позивани, кад год би се ослободило неко место у дому.

На основу прошлогодишње ранг листе, за дом у Београду се пријавило 2.574 бруцоша, а собе је добило 1.231 кандидата. Како се праве одвојене листе за девојке и за момке, 820 девојака и 411 момака добило је своја места.

Последњи момак на листи који је добио собу укупно је имао 38,36 бодова, а последња девојка на листи – 39,30.

Усељење у дом

Студенти који на конкурсу остваре право на смештај, на расподели бирају место у неком од студентских домова, према својој позицији на коначној ранг-листи. Том приликом добијају упут за усељење који садржи опште податке о студенту, назив изабраног дома, број и категорију собе, као и рок за усељење.

У Београду постоји укупно 14 домова. У прву категорију спадају Дом И, ИИ, III и ИВ у Студентском граду, Краљ Александар И, Патрис Лумумба И и II блок, Вера Благојевић И, 4. април А блок, Кошутњак павиљони А и Б. Другој категорији припадају 4. април Б блок, Мика Митровић, Патрис Лумумба ВИ блок, Слободан Пенезић И, II и III павиљон, као и Рифат Бурџовић И, ИИ, ИИИ, ВИ блок.

Трећу категорију обухватају домови Карабурма кула А и Б, Патрис Лумумба ИВ и В блок, као и Вера Благојевић ИИ. Домови Жарко Мариновић и Патрис Лумумба III блок спадају у последњу, четврту категорију.

У домовима постоје читаонице, фотокопирнице, продавнице мешовите робе, тв сале, теретане, спортски терени, машине за прање и сушење веша. Замена постељине се обавља једном недељно, а објекте одржавају хигијеничарке и домари који су за хитне интервенције доступни даноноћно.

Цене по категоријама и броју кревета у соби

Студенти који су на буџету ће дом плаћати од 1.300 динара од 3.190 динара, у зависности од категорије собе и броја студената у њој. Што се тиче економске цене, она се односи на самофинансирајуће студенте, а број тих места је веома ограничен. Тај смештај плаћа се од 8.000 до 13.000 динара месечно.

Ево цена по категоријама:

Цене места у домовима који спадају у И категорију по буџетској цени крећу се од 2.390 за петокреветну до 3.190 динара за једнокреветну собу. По економској цени, једнокреветна соба износи 13.000, док је место у петокреветној соби 9.400 хиљада, показују подаци СЦ-а.

Места за II категорије по буџетској цени крећу се од 2.150 динара за трокреветну, до 2.550 за једнокреветну. У истој категорији места по економској цени крећу се од 10.280 за трокреветну, до 12.080 динара за једнокреветну.

За места у домовима који припадају III категорији буџетска цена се креће од 1.400 за четворокреветну, до 2.000 динара за једнокреветну. За иста места, по економској цени, цене су од 8.500 за четворокреветну, до 11.200 динара за једнокреветну.

Места која припадају домовима у ИВ категорији по буџетској цени износе од 1.300 за четворокреветну, до 1.900 динара за једнокреветну собу. Економска места у тој категорији, су од 8.000 за четворокреветну, до 10.700 динара за једнокреветну.

Цене оброка у мензи

У свим студентским ресторанима у Београду цене оброка су исте. За буџетске кориснике, сва три оброка у студентским ресторанима коштају 266 динара дневно, конкретно цена ручка је 120, доручка 56, а вечере 90 динара.

Храна се служи на самоуслужним линијама у свих 14 ресторана, а припрема се у седам производних (Студентски град, Карабурма, Краљ Александар И, Вождовац, Рифат Бурџовић, Кошутњак и Земун), док се у преосталих седам храна допрема из најближег производног ресторана.

Право на њих имају сви студенти, с тим да је цена оброка за студенте који нису на буџету знатно виша од буџетских. За њих сва три оброка у студентским ресторанима коштају 680 динара дневно, конкретно цена ручка је 310, доручка 130, а вечере 240 динара.

Дневник/Nova.rs

Аутор:
Пошаљите коментар
УСКОРО КОНКУРС ЗА СМЕШТАЈ У СТУДЕНТСКИМ ДОМОВИМА Ево шта бруцоши треба да ураде и где да се јаве

УСКОРО КОНКУРС ЗА СМЕШТАЈ У СТУДЕНТСКИМ ДОМОВИМА Ево шта бруцоши треба да ураде и где да се јаве

22.08.2024. 14:11 14:13