Ко све има право на породичну пензију?
НОВИ САД: Породичну пензију остварују чланови породице умрлог осигураника, односно корисника пензије, а за остваривање тог права потребно је да буду испуњени услови који се у једном делу односе на умрлог, а у другом на члана породице који подноси захтев.
Основни услов за остваривање права је да је умрли навршио најмање пет година стажа осигурања, односно да је испунио услове за старосну, превремену старосну или инвалидску пензију, осим у случају када је смрт наступила као последица повреде на раду или професионалног обољења, када се право на породичну пензију остварује без обзира на дужину стажа.
С друге стране, чланови породице који подносе захтев треба да испуне услове који се односе на навршене године живота у време подношења захтева и у време смрти умрлог; у одређеним околностима утврђују се и чињенице постојања неспособности за самосталан живот и рад, као и издржавања од умрлог, а за децу је од значаја и чињеница школовања. Ипак, слично условима за остваривање права на старосну пензију, који су из године у годину мењани и поступно повишавани, и услови у погледу навршених година живота потребних за остваривање права на породичну пензију су до 2017. године повишавани, а од тада су непромењени.
Захтев за остваривање права на породичну пензију најчешће подносе брачни друг и деца умрлог, али су у кругу чланова породице који могу остварити право на породичну пензију и родитељи, браћа, сестре, као и друга деца с једним родитељем или без оба, које је умрли издржавао.
Последњим изменама Закона о пензијском и инвалидском осигурању, почев од 14. децембра 2019. године, право на породичну пензију може остварити и ванбрачни партнер умрлог, под условом да је чињеницу ванбрачног партнерства prеthodno утврдио надлежни суд у ванпарничном поступку.
Утврђивање висине пензијеВисина породичне пензије се утврђује у проценту од пензије која је припадала умрлом кориснику на дан смрти, односно од пензије која би му припадала на дан смрти. Уколико се породична пензија утврди за једног члана породице, она износи 70 одсто пензије умрлог, за два члана припада 80 одсто, за три 90 процената, а за четири и више чланова породице припада 100 одсто пензије умрлог.
У случају да пензију користе чланови уже и шире породице, члановима уже породице се износ одређује на prеthodno описани начин, док члановима шире породице припада износ пензије који преостаје до пуног износа пензије умрлог (нпр. ако три члана уже породице користе пензију, њима припада 90 одсто пензије умрлог, док ће члан шире породице користити преосталих десет одсто). У случају да право на породичну пензију имају брачни или ванбрачни партнер, а уз њега и разведени брачни друг, или ванбрачни партнер по престанку заједнице живота, којима је судском пресудом одређено издржавање, одређује се јединствена породична пензија која припада једном члану породице, а затим се та пензија дели у једнаким износима па ће, нпр. брачни друг и разведени брачни друг умрлог који је имао право на издржавање, користити 70 одсто пензије умрлог, подељено на два једнака дела.
У поступку који се покреће и води по захтеву за остваривање права на породичну пензију утврђује се да ли су испуњени услови на страни умрлог лица, као и то да ли особа која је поднела захтев припада кругу лица која су законом одређена као лица која могу остварити право на породичну пензију, а затим и да ли та лица испуњавају предвиђене услове. Ванбрачни партнер је при подношењу захтева у обавези да приложи и правоснажну одлуку донету у ванпарничном поступку, којом доказује постојање ванбрачне заједнице. Уколико таква одлука још није донета, да се не би пропустило благовремено подношење захтева (право на пензију остварује се најраније шест месеци пре дана подношења захтева), потребно је приложити доказ да је ванпарнични поступак покренут код надлежног суда.
Чланови породице уз захтев могу приложити доказе о сродству – извод из матичне књиге венчаних, односно рођених, или ће се ти докази прибавити по службеној дужности. Преживели брачни, односно ванбрачни партнер, право на породичну пензију остварује уз услов да је до смрти осигураника удовица навршила 53, односно удовац 58 година живота, или право могу да користе уз дете које користи право на породичну пензију, а према коме обављају родитељску дужност. Удовица која је у тренутку смрти супруга навршила 45 година живота, моћи ће право на породичну пензију да оствари када наврши 53 године. Уколико се право користи уз децу, по навршењу наведених година живота право се трајно задржава.
Деца право на породичну пензију остварују до навршених 15 година живота без посебних услова, а затим до 20 година у случају да похађају средњу школу, а до 26 година живота ако се школују на високошколској установи, о чему редовно достављају доказе у току коришћења права. У случају да је дете неспособно за самосталан живот и рад, та чињеница се утврђује вештачењем у поступку, а у зависности од дана настанка неспособности, може бити неопходно и утврђивање чињенице да је умрли осигураник издржавао дете до дана своје смрти.Чињеница издржавања се обавезно доказује и утврђује и за чланове шире породице (родитеље, браћу, сестре и др.) а при доказивању се узимају у обзир и сви месечни приходи подносиоца захтева, који не смеју прелазити износ најниже пензије.
М. Мирић