light snow
1°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Ко је за, а ко против да укине рад недељом у трговинама?

05.12.2019. 09:34 09:35
Пише:
Фото: pixabay.com

БЕОГРАД: Иако укидање рада недељом највероватније не би сасвим ишло на руку ни послодавцима, а ни грађанима којима је викенд најцешћи термин за шопинг, покренуте су званичне иницијатива да се рад тог дана у трговинама другачије организује - или укине, скрати радно време или плаћа више.

Који од тих предлога ће бити прихваћен видеће се у наредном периоду након детаљних разговора о томе.



Представници синдиката и послодаваца као и ресорног министарства слажу се да то питање треба да буде предмет озбиљне дебате, у циљу да се дође до решења којим би били задовољни сви, превасходно запослени.



Представници Асоцијације слободних и независних синдиката (АСНС) разговарали су пре два дана са министром трговине, туризма и телекомуникација Расимом Љајићем о раду недељом, након кога је саопштено да је оформљена радна група унутар Министарства, која ће до краја године изаћи са анализама "за и против" .



Председница АСНС Ранка Савић указује да се запослени у трговини, у којој ради 200.000 људи срећу са проблемима као што су, мале плате, које су, како наводи, тек нешто веће од минималних зарада, неплаћање прековременог рада...



"Рад недељом такође, не можемо посматрати само као економску категорију која се мери бројем купаца и оствареним профитом. Рад недељом има много значајнији социолошки, социјални и здравствени аспект, односно то треба да буде дан који ће моћи да проведу са својом децом и породицом", истиче Савић.



Како каже, овом проблему приступило веома озбиљно и дато је обећање да ће до краја године представници министарства изнети детаљну анализу после разговора са представницима већих трговинских ланаца, малим трговцима, невладиним сектором, синдикатима, послодавцима и након тога дати предлоге.



Савић истиче да у првој фази можда неће у потпуности бити забрањем рад недељом али да је извесно да ће бити неких промена.



"Има више модалитета, а неки од њих су укидање рада недељом прве или последње недеље у месецу или скраћивање радног времена од 7 до 14 сати, а сваком слуцају одређених промена ће бити", рекла је Савић.



Синдикат ће каже, тражити да се рад недељом плаћа више, са увећањем од 120 одсто, односно да се изједначи са радом за време верских и државних празника.



"Оптимиста сам да ће иницијатива синдиката дати одређене резултате и поправити положај запослених у трговини. До краја године имаћемо прецизније ставове који модалитет ће бити примењен", рекла је Савић, наводећи да ће се разговарати и са представницима Министарства рада и Министарства финансија.



Савић је додала и да је за очекивати да велики трговински ланци неће подржати ову идеју док су је мањи домаћи ланци то већ подржали.



Такође, подвлачи да би требало имати у виду да велики трговински ланци који су дошли и на наше тржисте у многим европским земљама не раде недељом, те да не види разлог зашто би то био проблем у Србији.



Када су у питању навике потрошача, она је навела да треба имати у виду да куповину могу да обаве и петком или суботом, и подсетила на време када ниједна већа продавница није радила недељом али је било дезурних радњи, као и апотека уколико некоме нешто затреба да купе.



Подсећајући да је у Црној Гори укинут рад недељом, Савић каже да су неки трговински ланци продужили радно време суботом и на тај начин надоместили то што неће радити у недељу.



Дефинисање рада недељом у трговинама озбиљно је питање о коме би требало да се отвори шири дијалог у циљу налажења најбољег решења, сматра почасни председник Уније послодаваца Небојша Атанацковић.



Он наводи да би требало подржати иницијативу за веће плате и надоканду за прековремени рад.



Атанацковић каже да би у наредном периоду требало да уследи детаљнији разговор око тога и да треба имати у виду да у сваком друштву потрошаци "навијају" за то да трговине раде недељом.



"Има ресења и за и против, и у другим делатностима, не само у трговини ради се недељом. И сами трговци кажу да је теско да обезбеде изрвршиоце јер људи избегавају да се запосле уколико немају недељу слободну", истиче Атанацковић.



Како каже, уколико се иде у правцу тога да се ипак донесе одлука да се не ради недељом онда би то требало да се уведе као правило у сваком трговинском објекту због конкурентности.



"Ако би се дошло до решења да се не ради онда би морало да се дефинише да нико у трговини тада не ради", рекао је Атанацковић.



Како каже, о овој теми сигурно ће се у наредном периоду разговарати на седицама Социјално економског савета.



"Мислим да је већина против тога да се не ради недељом, потросцача нарочито, а став трговинских објеката да ће то утицати на промет не стоји јер ће потрошаци уколико радње не раде недељом благовремено купити шта им је потребно. Јасно је да промет зависи од стандрада и плата, а не тога да ли трговина рад недељом или не", рекао је Атанацковић.



Када су у питању ставови представника неких од већих трговинских ланаца у Србији, у компанији Лидл кажу да је радно време продавница прилагођено интересовању и куповним навикама потрошача у Србији.



"Без обзира на то што су наше продавнице отворене сваког дана, запослени у продавницама имају петодневну радну недељу. Додатно, електронска евиденција радног времена омогућава да се запосленима на адекватан начин надокнади прековремени рад", кажу за Танјуг у овој компанији.



Уколико би се увела забрана рада недељом, од суштинске важности да се она уреди под једнаким условима за све трговце, како би се осигурала фер тржишна утакмица, додају у овој компанији.

Пише:
Пошаљите коментар