КИНЕЗИ СЕ ОДОМАЋИЛИ У ПАНЧЕВУ У Јужном Банату живи око 400 држављана најмногољудније земље на свету
У Јужном Банату живи око 400 кинеских држављана, који су стално настањени, али са онима који имају привремено боравиште и који су у транзиту њихов број се повећава на 3.000.
У Јужном Банату живи око 400 кинеских држављана, који су стално настањени, али са онима који имају привремено боравиште и који су у транзиту њихов број се повећава на 3.000.
Већина их живи у Панчеву, а многи од њих већ деценијама раде на бувљој пијаци. Некада су закупљивали трећину од укупног броја тезги, а сада је свега 50 закупаца који су кинески држављани и одавно нема нових продаваца:
- Имам доста робе, није као раније, мање је посла, али опет може да се ради и заради. Живим у Панчеву са женом и двоје деце и не жалим се каже- Зхуеин Фенг.
На смањену продају кинеске робе на бувљаку утицале су бројне мање продавнице које су Кинези отворили по околним селима, али и велике робне куће које имају у граду.
Један од њих је и 35-годишњи Лука Хуанг, који је у Србију дошао са родитељима пре две деценије:
– Овде сам се оженио, имам двоје деце која похађају основну школу. Стекао сам у Панчеву много пријатеља, дружимо се, идемо заједно на пецање, помажемо једни другима и мени је овде лепо-каже Лука.
Највише кинеске деце у Панчеву тренутно похађа Основну школу „Васа Живковић“.
Ники, како је сви зову, иде у седми разред и одличан је ђак. Најбоље говори српски од својих сународника, па помаже у учењу и другој деци из Кине.
– Србија је прелепа земља и људи су овде љубазни. Научила сам много о вашој култури. Стекла сам и другаре из других држава, највише се дружим са Дарјом из Русије, излазимо заједно и за сад нам је овде лепо- каже Јујан Ксјанин.
Ники највише воли енглески језик и желела би да настави школовање и једног дана постане преводилац. Планира као и многи њени сународници да остане да живи и ради у Србији.
(Pancevac-online.rs)