Капацитети у интензивним негама исцрпљени, нема попуштања
БЕОГРАД: Број ковид пацијената, са најтежом клиничком сликом, који су смештени у интензивним негама болница у Србији данима је виши од 300, а епидемиолог Предраг Кон каже да су капацитети у интензивним негама посебно исцрпљени.
"Најтежи пацијенти још увек имају где да се смештају у интензивним негама, али су ти kapacittеti заиста исцрпљени и то је највећи проблем ", рекао је Кон за ТВ Пинк.
Он је навео да клиничари покушавају пацијенте што дуже да држе на оксигеној терапији која подразумева интензивно давање кисеоника и тако одложе да пацијента стављају на респиратор.
Упитан да ли би на седници Кризног штаба у петак могло да се деси да попусте неке мере што се тиче радног времена продавница Кон је рекао да је то нереално.
"То су добре жеље, добре намере, све мислим најбоље о томе, али мислим да је нереално у овом моменту. У овој ситуацији је изузетно важно да се релаксирају интензивне неге у болницама, да се спусти крива довољно да би реално могли да причамо о попуштању мера", рекао је он.
Како каже добро је што се полако смањује број заражених особа, што се заравњује и спушта крива, али је епидемиолошка ситуација и даље ванредна, јер су болнице пуне и што је још увек број пријема већ од броја отпуста.
"Целу ситуација је крајње озбиљна и сам здравствени систем је дефинитивно на граници издржљивости већ дуго времена. У појединим тренуцима је катастроифална и даље, без обзира што се јасно види да је максимум прошао, да улазимо у период који ће дуже трајати него што би волели, јер та крива не пада тако брзо", навео је он.
Говорећи о мерама Кон је рекао да постоје другачији аспекти, али се на крају сви из Кризног штаба сложе.
"Медицински део Кризног штаба је рестриктивнији и то је нормално. Ми са позиције лекара не можемо да водимо рачуна о економским стварима. Можемо да разумемо да је то важно, али не можемо да се сагласимо да је то важније од оног што ми заступамо а то је спречавање преноса, чување о тежих комликација и смртних исхода", рекао је Кон.
Кон је казао да је новоотворена ковид болница у Батајници била ‘‘вентил’‘ у тренутку када је претило да се проблем пријема ковид пацијената не може решавати без озбиљних последица.
‘‘И сада имамо озбиљне проблеме, сви болнички капацитети у Србији су стављени за потребе ковид пацијената. Притисак је велики, а све се то дешава у исто време док е неки људи припремају за прославу Нове године и то је велики парадокс’‘, рекао је Кон.
Упитан да ли очекује да ће грађани прославити Светог Николу придржавајући се препорука струке, Кон је казао да је то препуштено савести људи и упозорио да је вирус још увек екстремно активан и да свако славље треба да буде тако да не буде заражавања.
Кон је казао да је ситуација комплексна не само код нас, већ у целом свету, негде оштрије, негде мање оштрије, а да Србија покушава да нађемо најповољнији пут да што боље прође у пандемији.
Додао је да упоређивати вирус корона са грипом више нема никаквог смисла, да је нови вирус дефинитивно неупоредиво већег потенцијала и да узрокује већу смртност од грипа без обзира на, како каже, спекулације о смртности када се гледа укупан број заражених.
‘‘То ћемо касније процењивати, то тражи темељна истраживања. После другог таласа имали смо истраживање које је, на релативно малом узорку, показало да је 20,7 одсто имало антитела. После трећег је свакако већи проценат, али ми то још не знамо’‘, рекао је Кон.
Говорећи о вакцинацији против корона вируса, Кон је навео да је то врло сложен посао и да је, колико му је познато, Институт за јавно здравље Србије ‘‘Батут’‘ направио план имунизације.
Нагласио је да ће Агенција за лекове и медицинска средства врло темељно контролисати документацију за вакцине и евентуално радити додатна испитивања безбедности за сваку серију која буде пристигле.
Агенција након тога издати одговарајући сертификат и тада ће почети вакцинација која ће се, каже Кон, спроводити целе следеће године.
‘‘Још увек нисам видео план имунизације, то је врло озбиљан документ, али нема спора да су приоритет здравствени радници, социјалне установе, старачки домови... Размишља се и о војсци, полицији, али све то зависи од количине која буде пристизала’‘, рекао је Кон.