light snow
1°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Како покренути енергију зими

11.01.2016. 15:50 13:33
Пише:

У смењивању јина и јанга природе, зима припада јин добу. Око зимске краткодневнице, природа је у стању најдубљег јина, а самим тим и ми. То би значило, да дотичемо дубине свога бића, да се суочавамо

 са собом на најдубљим нивоима. Зими одговара елемент воде, а од емоција – страх. Тако да у току овог периода можемо осетити да смо ближи својим страховима или да је лакше да их освестимо – започиње причу о зими докторка Ана Жикић, која је уједно и лекарка традиционалне кинеске медицине.



У овом последњем годишњем добу дух природе се повлачи у јин фазу, а по мишљењу др Жикић, која ради у Београду, али и широм света, ми се суочавамо са егзистенцијалним питањима: да ли ћемо преживети ову зиму, живимо ли заиста живот који желимо, да ли смо направили исправну одлуку везујући се за нашег партнера… Осим већ поменутог страха од сиромаштва, може да се јави и осећање неприпадности овој средини, људима око себе… Уз то, почиње и нова календарска година, када појединци могу осећати страх од нових почетака.



- У циклусу пет елемената, зима је повезана са бубрезима и мокраћном бешиком. Њихов је елемент вода, а она се често везује за емоције. Познато је да смо бића која су сачињена са више од 75 процената воде. Важно је да научимо да пливамо кроз своје емоције, да заронимо у своје дубине, суочимо се са собом. Вода заузима облик посуде у коју је ставимо. Савршена је прилика да се поново обликујемо. Зиму можемо да схватимо и као време када стварамо своје ново ја са којим ћемо започети ново пролеће и нови циклус - истакла је др Жикић.



По дијагностици традиционалне кинеске медицине постоји повезаност између бубрега и ушију.

- Симптоми зујања у ушима, слабост слуха могу бити изазвани слабошћу енергетског система бубрега и могу се погоршати током зиме. Али, с друге стране ако ослушкујемо боље себе, онда можемо чути потребе свог унутрашњег бића... Можда постанемо за тренутак свеснији звука пуцкетања ватре у пећи, а можда чујемо како „звучи тишина”.



За зиму се везује и хладноћа, па је врло важно да нам зими не зебу ноге и да будемо утопљени саветује докторка Ана:

- Мање туширања, а више топлих купки са мешавином биљака које стимулишу циркулацију, препоручљиве су за ово доба године. Да бисмо и сами одржали неометан проток чија (животне енергије) и крви кроз меридијане (акупунктурни канали), препоручују се лагане физичке вежбе, али без претераног замарања и знојења јер се зној по кинеској медицине сматра јако вредном виталном супстанцом и није добар губитак веће количине поготову зими.



- Као што топлота има својство да убрза процесе и покрене кретање чија и крви кроз меридијане, тако хладноћа делује супротно - успорава их. Зато је управо хладноћа један од узрока, по основама кинеске традиционалне медицине, зашто бол може да се јави на одређененом делу телу. Код девојака и жена, ово може да буде један од узрока менструалног бола. Зато се увек трудите да ваша стопала буду утопљена, јер се на централном делу стопала и налази прва тачка на меридијану бубрега.



У кинеској традиционалној медицини се увек наглашава значај енергетског система бубрега. Др Жикић нам објашњава и зашто је то тако:

- Сматра се да се поред јина и јанга целог организма, ту складишти и још једна битна, пречишћена супстанца која се зове јинг. Налази се поред бубрега, у мозгу, коштаној сржи, сперматозоидима... У кинеским легендама јингу се приписују магична својства и његова повезаност са дуговечношћу. Јинг је стечен, незамењив и он нам служи, али се и троши током живота. Треба га дакле пажљиво чувати. Поред адекватне исхране, вежбе чи гонга су један од начина којим се директно делује на очување есенцијалног јинга који већ добијамо рођењем.



Осим што је важно да смо утопљени, ништа мање није важно како се хранимо.

- Постоји једна стара кинеска пословица која каже „У доба зиме пут да се остане здрав јесте да 70 процената будете утопљени, 70 одсто сити, да узимате доста коренастог поврћа и купуса”. Осим већ поменутог купуса препоручује се црвени пасуљ, шаргарепа, кромпир, ораси, кестење, црни сусам, пастрмка, јагњетина, а од зачина каранфилић, цимет, ђумбир, анис, кардамон, коморач, црни бибер… И наравно, супе и чорбе – нагласила је др Ана Жикић и надовезала се:



- Храна би требало да се кува дуже времена, на нижој температури са мање воде. Препоручује се слани и горак укус (не претеривати ни са једним), јер смер њиховог кретања прати природу зиме. Чаша квалитетног вина, биљног ликера или ракије након вечерњег оброка помаже циркулацију јанга у телу и одстрањује хладноћу.



Марина Јабланов Стојановић

 



Јин и јанг - јединство супротности



Јединство супротности је основна карактеристика кинеске филозофије, науке и традиционалне медицине. Симбол је представљен црним кругом у којем се налазе два већа поља: једно бело, а друго црно, али и та поља у себи носе сопствену супротност представљену тачкама.

Јин – представља тамни елемент, пасивност, женски принцип, слабост, повезаност са ноћи. Такође, јин је често симбол и за земљу и воду. Јанг – је светла страна, мушки принцип, активност, топлина, позитивност, повезаност са даном. Јанг представља и ваздух и ватру. Супротности чине силу универзума. Све силе у природи се могу посматрати у својој јин и јанг фази, јер је све у константном кретању.

 

Пише:
Пошаљите коментар