Јурић: На увођењу система "Амбер алерт" ништа није урађено
БЕОГРАД: У Србији се на годишњем нивоу пријави нестанак 1.300 до 1.500 деце, а у највећем броју случајева ради се о бежању од куће, али има и отмица, изјавио је данас Игор Јурић, директор Фондације "Тијана Јурић".
Он је за ТВ К1 рекао да систем "Амбер Алерт" може много да помогне у проналажењу нестале деце, да су због тога иницирали његово увођење, али да до данас нема резултата.
Формирана је Радна група која се бави том тематиком, састали су се два пута, али већ годину дана ништа није урађено.
Систем, појашњава, постоји у многим земљама, 12 у Европи, међу којима су Немачка, Француска, Белгија, Луксембург, Малта...
"Највећи број нестанака деце је бежање од куће. Због тога се систем не покреће увек, већ полиција даје налог када ће да се покрене, када су у питању отмице", каже Јурић.
Појашњава да систем "Амбер Алерт" функционише тако што медији имају законску обавезу да прекину програм и објаве фотографију детета, дају опис детета, где је последњи пурт виђено, дају информације уколико постоје о отмичару.
Мобилни оператери добијају налог да пошаљу СМС поруке свим корисницима, чак и фотографију детета. На аутопутевима уместо упозорења "Возите опрезно" приказује се фотографија несталог детета, затим се фотографије објављују у тржним центрима на свим екранима, на банкоматима, бензинским пумпама.
"У САД је прошле године систем ''Амбер Алерт'' покренут 175 пута, 173 деце је пронађено и враћено кући", појашњава Јурић.
Додаје да је велики проблем у Србији што не постоји регистар несталих особа, да се евиденција води у полицији, али да тај регистар није јаван.
Напомиње да када су нестали Јован Веселиновић из Ниша или Драган Д. из Панчева сви медији објавили њихове фотографије и вест о нестанку, али се на званичном сајту МУП-а није могло наћи да се за њима трага.
Јурић каже да се не води рачуна о породицама несталих, да када прође извесно време, они постају непожељни у полицијским станицама када се појаве да питају докле се стигло са истрагом.
"Када је нестала наша Тијана, видео сам да то не функционише и зато смо покренули целу причу као Фондација. Тијане нема, али биће других случајева где су деца жртве. Плашим се да ће овај систем иницирати нека следећа жртва. Позиваћемо на одговорност надлежне због нечињења", рекао је Јурић.