overcast clouds
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Још четворо људи добило нове органе у КЦВ

26.04.2017. 08:49 08:59
Пише:
Фото: EPA/Balaz Mohai

У Клиничком центру Војводине урађене су још четири трансплантације у prеthodna два дана и троје пацијената је добило нови бубрег, а једна особа јетру.

У Центру за трансплантацију Клинике за абдоминалну хирургију Клиничког центра Војводине сада лежи седморо пацијената, а њих пет, који су недавно добили нове органе, пуштени су кући.

Како сазнаје “Дневник”, у суботу и у недељу су имали два донора, те су трансплантације рађене од недеље ујутро, до ноћи између недеље и понедељка.

- Први донор појавио се у суботу и две трансплантације рађене су у недељу ујутро, а у недељу се појавио нови донор те су још две трансплантације урађене у ноћи између недеље и понедељка. Нико не памти овако велики број трансплантација у тако кратком временском року - каже за “Дневник” шеф трансплантационог тима Клиничког центра Војводине професор др Зоран Милошевић и напомиње да је ове године било 13 донора, с тим што је чак 11 њих било у последњих око месец дана.

Крајем марта, да подсетимо, у Клиничком центру Војводино је у року од 24 сата шест трансплантација, када је двоје људи добило нову јетру, а њих четворо нови бубрег. Свега седам дана касније, почетком овог месеца, у истој установи урађене су још три трансплантације и тада је једна особа добила јетру, а двије болесника нови бубрег. Тада је др Зоран Милошевић оценио да је то најбоља седмица у историји трансплантационог програма код нас. Сада др Милошевић каже како оволики број трансплантација показује да је раније било пропуста у раду.


Отпадање с листе због дугог чекања

Према речима професора др Зорана Милошевића, може да се деси да ће фалити људи којима треба орган, а објашњава да је то стога што пацијенти који дуго чекају на јетру временом више не могу да буду кандидати за трансплантацију, јер су у све лошијем стању и отпадају с листе.

- То је јако промењива категорија и пацијенти треба да буду препознати што раније као кандидати за трансплантацију - казао је др Милошевић који је до сада урадио 38 трансплантација јетре.


- Регионалне болнице сада су увезане с Клиничким центром Војводине и шаљу нам пацијенте код којих може да дође до мождане смрти. Увезани смо на нивоу државе и направљена је добра координација. Тренутно у Центру за трансплантацију лежи четворо пацијената који су добили јетру и троје који су добили бубреге, а петоро њих којима су раније трансплантирани бубрези отпуштени су prеthodnih дана - наводи др Милошевић и напомиње да у Центру има 16 постеља, те да тако велики број пацијената значи и велики обим посла за све који воде бригу о оперисаним људима.

Прошле недеље у Новом Саду одржан је и симпозијум о трансплантационој и лапароскопској хирургији, на којем су учествовали светски стручњаци из Јапана, Кореје, Италије, Француске, Бугарске, Мађарске, Словеније, Турске и Израела, као и наши лекари. Милошевић каже како је и најава симпозијума, као и промоција prеthodno урађених трансплантација, сигурно подигла свест људи и допринела и већем броју донора, а тиме и већем броју трансплантација.

- Симпозијум је био у петак и суботу и практично смо право са симпозијума ушли у операциону салу. Нови Сад је постао центар трансплантационе хирургије, јер је код нас највише трансплантација урађено, а у области трансплантације јетре смо неприкосновени - оценио је др Милошевић.

Љ. Петровић

Пише:
Пошаљите коментар
Трансплантација не трпи и не прашта импровизације

Трансплантација не трпи и не прашта импровизације

23.02.2017. 21:05 13:52
Прва трансплантација материце у Србији

Прва трансплантација материце у Србији

31.03.2017. 12:01 12:13
За 20 година, 250 трансплантација коштане сржи

За 20 година, 250 трансплантација коштане сржи

18.04.2017. 09:01 12:07