Jединствени Регистар института, факултета, истраживача...
БЕОГРАД : У информационом систему Министарства просвете, науке и технолошког развоја "ДОСИТЕЈ" успостављен је јединствен регистар института, високошколских установа и иновационих организација, као и запослених истраживача, наставника и сарадника који имају наставно-научно, научно, истраживачко или стручно звање.
Циљ успостављања регистра је повећање квалитета, праћење и унапређење научно-истраживачког рада и високог образовања у Србији на нивоу установе и запослених са звањима, с обзиром да ће он омогућити праћење перформанси система у реалном времену и транспарентност кроз портал отворених података, саопштило данас Министарство просвете.
Тренутно у регистру има 290 установа, које су у државном, приватном и мешовитом власништву.
Укупан број истраживача са звањима у регистру је 17.421, од чега је њих 13.455 запослено у високошколским установама, 4.120 на институтима и 325 у иновационим организацијама.
У саопштењу се напомиње да је 4.327 истраживача у статусу студента докторских студија, а од тог броја њих 1.705 није укључено у текући пројектни циклус.
У односу на 11.450 до сада финансираних истраживача у оквиру текућег пројектног циклуса, у регистру је пријављено 5.523 нових истраживача, и то њих 4.490 који су запослени у високошколским установама, 474 на институтима и 65 у иновационим организацијама.
Истраживача млађих од 30 година, који нису укључени у пројекте, је 994 .
Према подацима Регистра, највише нових истраживача је у звању доцента 1.492, затим асистента 1.369, а нешто мање у звању ванредног и редовног професора 950 и 875.
У истраживачким звањима је њих 360, научним 125 а са стручним звањима је 357 нових истраживача.
У јединственом регистру постоје подаци о уговорним ангажовањима истраживача, наставника и сарадника на установама у Србији, а за оне који су укључени у наставу на акредитованим студијским програмима и подаци о њиховом акредитационом оптерећењу израженом у просечном броју часова активне наставе недељно на нивоу школске године.
То ће, како је указано, омогућити квалитетније осигурање и контролу квалитета у високом образовању и науци, као и транспарентност у ангажовању запослених на више од једне установе.
Свака установа у информационом систему ДОСИТЕЈ има увид у све податке који се односе на ту установу преко Овлашћене Особе Институције (ООИ) коју је именовао декана или директор, па на тај начин и установа може да прати напредак својих истраживача - кроз појединачно и збирно бодовање научних резултата (М-категорија) које је омогућено у информационом систему.