ИЗБЕГНИТЕ КАЗНЕ И ДО 800.000 ДИНАРА Ново правило за возаче почело је да важи
Од данас па све до 1. априла, уколико су на коловозу снег, лед или поледица, возачи су у обавези да на аутомобилу имају све четири зимске гуме.
Ово се препоручује у зимском периоду без обзира на то да ли пада снег или не, јер се летње гуме на ниским температурама брже хабају и представљају праву опасност уколико бисте наишли на клизаву деоницу.
Када се у обзир узме и цена замене четири гуме која не прелази чак ни основну саобраћајну казну за непоштовање овог прописа, онда заиста не постоји оправдање да ризикујете и свој и туђ живот на путу.
Агенција за безбедност саобраћаја подсећа возаче да на ниским температурама пнеуматици за летњу употребу губе своју најважнију карактеристику - добро пријањање, а њихов зауставни пут приликом кочења је и до два пута дужи од уобичајеног трага који остављају пнеуматици за зимску употребу. Истовремено се упозорава да постављање пнеуматика за зимску употребу само на погонску осовину може битно утицати на управљање возилом и његову стабилност.
Из Ауто-мото савеза Србије подсећају да возачи, поред стандардне додатне опреме за возило - што подразумева и резервни точак и сајлу за вучу, прслук, троугао, комплет прве помоћи - треба да имају додатну опрему као што су ланци. Пред зиму, саветују из AMSS, треба преконтролисати возило и проверити стање акомулатора, грејача, мотора, брисача и свих додатних уређаја.
У насељеним местима, возила не морају бити опремљена ланцима, док је изван насељених места обавезно у пртљажнику имати ланце или друга средства за повећање тракције. Када је снег на коловозу, ланци се монтирају на погонске точкове. У зимској опреми аутобуса и теретних возила обавезна је и лопата за снег
Уколико возач не поштује ове одредбе Закона о безбедности саобраћаја, запрећена је новчана казна од 6.000 за физичка до 800.000 динара за правна лица.
Цена замене зимских гума
Сваки возач зна да пред зиму мора да рачуна на издатак замене гума. Цене су, наравно, шаролике, у зависности од тога да ли вам је вулканизер комшија, пријатељ или зовете овлашћени сервис.
Такође, цене се разликују у зависности од димензија гума. Замена на истим фелнама са балансирањем кошта од 500 до 2.000 по точку. Замена точкова са већ монтираним гумама без балансирања је наравно јефтинија и може се наћи од 1.000 до 2.000 динара за сва четири точка.
Ако треба да купите четири зимске гуме, рачунајте на издатак од 20.000 до 40.000 динара, у зависности од произвођача, али и чињенице да ли су гуме нове или половне. Летње гуме можете оставити на чување у одређеним вулканизерским радњама које нуде такву услугу и то ће вас коштати за све четири гуме до 1.000 динара месечно.
Висина казне
Као што је већ наведено, прописане казне за непоштовање ове обавезе су од 6.000 до 800.000 динара. Уколико крећете на пут у неку од земаља у региону, било би добро да се распитате какав је законски пропис тамо на снази како не бисте платили високе казне.
У Хрватској је, на пример, зимска опрема обавезна између 15. новембра и 15. априла на означеним ауто-путевима и државним путевима, без обзира на услове вожње. На осталим путевима зимска опрема је обавезна само током зимских услова вожње. Казна за некоришћење зимске опреме износи 1.000 куна (130 евра).
У БиХ је зимска опрема обавезна за сва возила од 15. новембра до 15. априла, без обзира на услове вожње. Казна за некоришћење зимске опреме је 40 КМ (20 евра), а у случају саобраћајне несреће због неадекватне опреме возила казна је од 50 до 200 КМ (25-100 евра).
Зимска опрема у Северној Македонији обавезна је од 15. новембра до 15. марта, а казна за непоштовање је 45 евра.
Зимска опрема у Црној Гори обавезна је у периоду од 15. новембра до 1. априла, без обзира на временске прилике. Новчана казна за непоседовање прописане зимске опреме износи од 50 до 120 евра. У Словенији је казна за возача који нема прописану зимску опрему 40 евра, а у Аустрији, и то у периоду од 1.новембра до 30. априла - 60 евра.