Из земаља ЕУ прошле године враћено 1.189 грађана Србије
БЕОГРАД: Из земаља ЕУ у Србију је прошле године враћено 1.189 наших држављана по програму реадмисије, а у првој половини ове године враћено је 522 људи, међу њима највише Рома, подаци су Комесаријата за избеглице.
Највише српских држављана враћено је Из Немачке, у првој половини године чак 478, из Швајцарске - 15, Француске - 9 и Аустрије - 9.
Како би се Роми брже интегрисали у друштво, Фонд за ображовање Рома, уз подршку Владе Немачке, спроводи програм образовања и запошљавања младих Рома.
У протекле три године подршку је добило више од 2.500 младих Рома и Ромкиња из скоро свих општина у Србији.
Представница Фонда Санела Бахтијаревић каже да следи нова фаза и да ће у наредном периоду Фонд пружити менторску подршку, као и подршку у образовању и запошљавању за више од 500 младих ромске националности.
Она је појаснила да пружају менторску подршку средњошколцима, подршку при запошљавању, као и подршку образовној реинтеграцији Рома повратника.
"Активности које ће бити спроведене у наредном периоду се односе на све три компоненте, при чему ће 200 професора средњих школа бити обучено за менторски рад и биће организоване кампање за упис у средње школе за ученике осмог разреда основних школа", нагласила је она.
Сарадница Фонда Фатима Камберовић каже да је посебна пажња програма усмерена на запошљавање младих Рома, да се организују бројне стручне обуке које им могу помоћи при запошљавању.
"Свима приступамо индивидуално, у складу са њиховим потребама, интересовањима, знањем и вештинама које поседују. И зато планирамо да у наредном периоду подржимо више од 500 нових корисника и корисница, као и да наставимо сарадњу са државним институцијама, јавним установама и приватним компанијама у области образовања и запошљавања", појаснила је она.
До сада су младе Ромкиње показале највеће интересовање за стручне обуке које се тичу неге лепоте, а мушкарци за занате.
Драгољуб Барчић (25) из Ниша за радионице Фонда чуо је од пријатеља и одлучио да се пријави. Он је неколико година живео у Немачкој, али се вратио у Србију и посао му је био непоходан.
"Отишао сам на радионицу Фонда за образовање Рома где су нас припремали за разговор за посао. Ту сам написао свој први ЦВ који сам послао једној компанији. Убрзо су ме позвали на разговор, потписао сам уговор и почео да радим", прича Барчић.