Иринеј: Остајем при ранијој изјави о Црној Гори
НИШ: Српски патријарх Иринеј рекао је данас да остаје при ранијој изјави да Срби у Црној Гори имају третман као у усташкој Независној држави Хрватској, али је додао да је то што је рекао било мало строже него што би било нормално.
"Врло радо ћу демантовати то што сам рекао, било је то, истина, мало строже него што би било нормално, али ћу врло радо демантовати када добијем обећање да они неће више претити да ће цркви одузети имања у Црној Гори, да ће одузети цркве и манастире и када престану да прете да ће протерати свештенике и монахе Србе из Црне Горе. Онда ћу повући и демантовати, до тада, остајем при својој изјави", рекао је Иринеј за Прву тв коментаришући изјаву председника Црне Горе Мила Ђукановића.
Он је у Нишу, пре него што је потврдио да задржава став који је недавно изнео, рекао и да су “новинари мало незгодни и да када он нешто каже онда они допуне да то изгледа онако како он није мислио“, пренео је Б92.
Упитан за дијалог Београда и Приштине, рекао је да “ту нема шта да каже, за сада“.
“Најоптималније и једино оптимално решење је да Косово остане српска земља. Свако друго решење није решење које Србија може да прихвати“, истакао је Иринеј.
Марковић: Срамна и неприхватљива изјава Иринеја
ПОДГОРИЦА: Председник Владе Црне Горе Душко Марковић назвао је неприхватљивом и срамном изјаву патријарха Српске православне цркве Иринеја о положају српског народа у ЦГ, рекавши да Црна Гора неће користити још ружније речи и још прљавији одговор.
Он је најавио и да ће Влада предложити закон о верским слободама којим би били регулисани односи ЦГ са СПЦ.
Марковић је истакао да је сада још убеђенији да закон о верским слободама мора што пре бити стављен на сто, како је рекао, "не да бисмо се инатили са неким или да бисмо некоме одговорили на његову лошу намеру него да бисмо и то питање решили у друштву".
Марковић је поручио и да Црна Гора неће ревидирати одлуку о чланству у НАТО-у, нити ће повлачити одлуке о признавању држава које су признали, нити ће их било ко и било чија изјава зауставити на путу европске интеграције, као и на одлуци да "ЦГ граде на основама мултиетничности и мултиконфесионалности", преноси РТЦГ.
„Има оних који би ту изјаву да претворе у свеопшти рат и сукоб. Ово није тренутак да шаљемо још ружније речи и још прљавији одговор. Наставићемо снажно да изграђујемо достојанство Црне Горе и њен укупни државотворни карактер, навео је Марковић на конференцији за новинаре и додао да "ово није први атак на Црну Гору са ове адресе". "Нажалост, са те адресе, уместо да имамо поруке мира, суживота и проналажења дијалога тамо где се разликујемо и не слажемо, шаљу се ружне поруке које су политички осмишљене са жељом да се Црна Гора заустави на њеном путу демократизације, слободе и суверености. Ми смо на том путу трајно", поручио је Марковић.
Патријарх Иринеј оценио је недавно да је положај Цркве у Црној Гори гори него у време османске окупације, а да је статус Срба као у доба озоглашене фашистичке творевине Независне државе Хрватске.
Коментаришући честе негативне поруке црногорских званичника упућене Митрополији црногорско-приморској, те претње да би Цркви могла бити одузета имовина, патријарт Иринеј је казао да је тако нешто незамилсиво у 21. веку.