Институт Биосенс из Новог Сада у европском пројекту прераде биоотпада
У сарадњи са 25 партнера из Европе, Институт БиоСенс реализује пројекат WaysTUP! који ће понудити нова решења за коришћење биоотпада као полазне сировине за производњу других вредних производа.
Како у Иниституту наводе, претварање урбаног биоотпада, претежно баштенског и кухињског у ресурс, кључ је циркуларне економије
- Идеја пројекта је да се различити биоотпад из домаћинства попут месног и рибљег отпада, потрошених зрна кафе и коришћених кухињских уља претвори у нове биопроизводе. На пример, у адитиве који ће се користити у људској и животињској исхрани, уља кафе, биоетанол, биопластику итд. Тренутно је завршена прва верзија каталога урбаног биоотпада који ће обухватити и примере добре праксе - каже Татјана Кнежевић из Институт БиоСенс. - Институт ради на истраживању тржишта биопроизвода, као и на дефинисању пословног модела који је у складу са принципима циркуларне економије. Иновативним решењима у области одлагања биоотпада, желимо да инспиришемо друге на сличан корак, јер само заједничким снагама можемо знатно смањити негативан утицај органског отпада на животну средину.
Сви резултати пројекта биће доступни креаторима политика како би концепт циркуларне економије био имплементиран на што бољи начин.
Осим дефинисања нових ланаца вредности за коришћење биоотпада, као и успостављања процеса који ће то омогућити, идеја пројекта је да се укључивањем грађана подигне свест и побољшају навике друштва, као и да се у локалним заједницама промени начин на који се биоотпад третира и доживљава. Како он чини готово трећину кућног отпада, циљ је да грађани буду едуковани о бројним друштвеним, економским и еколошким бенефитима који се могу остварити његовим правилним одлагањем.
Пројекат WaysTUP! је финансиран из програма Европске уније за истраживање и иновације, Хоризонт 2020.
В. Ц.