"И ЗЕМЉИШТЕ МОЖЕ ДА БУДЕ ПОД НАПОНОМ" Стручњак објаснио како је дечак (12) погинуо током олује код Новог Сада - ове ствари никако не смете да радите
Стравичне олује су prеthodnih дана погодиле нашу земљу. Познате као суперћелијске олује, оне су нешто што до сада нисмо имали прилике да видимо. Током невиђеног пражњења, олује су направиле огромну материјалну штету бројним домаћинствима, пољопривредним газдинствима, власницима аутомобила, грађевинским фирмама и.задале много мука надлежним институцијама у отклањању последица истих.
Исто тако, покидан је велики број каблова и проводника електричне мреже, што је многе људе изложило директној опасности по живот. То се, нажалост и обистинило након невремена. Наиме, у Србији су изгубљена три живота, а кривац је олуја која је оштетила електоинсталације.
Подсетимо, у Новом Саду је од последица струјног удара погинуо дечак од 12 година старости, тако што је хтео да провери како му је тетка након олује. Он је отишао да је обиђе и том приликом је дошао до прозора где се наслонио на сат за очитавање гаса када је доживео струјни удар опасан по живот.
Нажалост, није му било спаса, вриснуо је, па потом пао на земљу у воду. Комшије су притекле у помоћ, али нису успели да му помогну. Хитна помоћ је покушала да реанимира дете, али нису успели у томе.
- Настрадали дечак дошао је до прозора да дозове тетку. У тренутку када се наслонио на сат за очитавање потрошње гаса, ударила га је струја. Дечак је вриснуо, а потом пао на земљу у воду. Ми смо одмах притекли у помоћ, али му нажалост није било спаса - рекао је комшија који је сведочио стравичној сцени.
- Сишао сам доле и затекао комшије испред зграде. Чим сам видео о чему је реч, кренуо сам ка телу. Они су ми рекли да је под напоном електричне енергије и да не сме да му се приђе. Погледао сам десно од дечака и видео да варничи из цеви која води ка гасној кутији, након чега сам узео лопату и прекинуо вод, а потом одвојио тело од жице. Изнели смо дечака на бетон, али му нажалост није било спаса, иако је реанимација трајала сат времена - додао је он.
Такође, истог дана, у петак, погинуо је и један мушкарац у Бачкој Паланци који је ухватио струјне каблове у намери да их помери са своје капије, док су били под напоном.
Трећа жртва стравичног невремена била је жена из Ковачице која је настрадала од последица пожара изазваног ударом грома у дрво поред куће, када се пожар проширио на кућу и када је дошло до ове ужасне трагедије.
Дакле, прва два случаја смрти, дечака из Новог Сада и човека из Бачке Паланке су директна последица струјног удара после олује. Тим поводом стручњаци упозоравају шта никако не бисмо смели да радимо и како да се понашамо током и после невремена, уколико желимо да се спасимо и сачувамо своје и животе најближих.
Како кажу, током олуја долази до кидања струјних проводника, који често падну на мокро тло где се потом формира напонски левак, што значи да је земљиште око палог струјног проводника под напоном и да је ту веома опасно наћи се у тренутку или после олује, јер је земљиште мокро и под напоном.
Важно је не дирати кабл који је пао и безбедно се удаљити са тог опасног места - места пада проводника. што значи, не корачати на две ноге, како се између њих не би створио напон, већ да се одскакуће назад на једној нози!
Најопасније место су мокра земља или трава, јер тло ту најбоље спроводи струју. Често се дешава да гром удари у ливаду где пасе стока и све погину на лицу места, ођедном, јер је ливада мокра, а земља одличан проводник струје.
Најбоље решење је склонити се што даље од места где има каблова, не чачкати, нити поправљати било шта око струје или металних предмета, избегавати кишобране, јер су исто опасни због тога што имају металну шипку која је одличан проводник струје.
Такође је веома важно да се што даље удаљимо од места где има каблова како не би дошло до струјног удара. Требало би да се погасе сви уређаји који имају електронику, дакле, компјутери, лаптопови, телефони, телевизори, јер су веома осетљиви на електрична пражњења.